Przejdź do treści

Wpis bloga

5 sposobów na eko dom

02 lutego 2022 | Brak komentarzy

5 sposobów na eko dom


Idealny eko dom jest w stanie zminimalizować negatywny wpływ dobrodziejstw cywilizacji na otaczający nas świat. Budynek taki charakteryzuje się konstrukcją oszczędzającą zasoby, całkowicie pozbawioną agresywnego wpływu na atmosferę i zasoby ziemi, przy minimalnej ilości odpadów. Ważny punkt: projekt i poszczególne budynki otaczającej infrastruktury, komunikacja musi być również podporządkowana integralnemu ekosystemowi. Dom eko energooszczędny to zasadniczo dom o niskim zużyciu energii. Zasadą takiego domu jest przede wszystkim maksymalne zapobieganie utracie ciepła, co jest szczególnie ważne przy trudnych warunkach jesienno-zimowych.

5 sposobów na eko dom

Idealny eko dom to całkowicie niezależny system energetyczny. Zaopatrzenie domu w energię wynika z ciepła emitowanego przez mieszkających w nim ludzi, sprzętu AGD i alternatywnych źródeł energii.Tutaj rozwiązaniem jest wykorzystanie energii odnawialnej.

  • Eko domy z wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła – rekuperacja

Ważnym aspektem dla eko domu jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Powietrze dostaje się do domu kanałem powietrznym wyposażonym w wymiennik ciepła. Zimą zimne powietrze jest ogrzewane, a latem schładzane, co pozwala utrzymać komfortową temperaturę w domu przez cały rok. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania mogą być systemy wentylacyjne wykorzystujące odzysk ciepła.

Rekuperacja czyli zwrot ciepła jest procesem fizycznym, w którym ciepło jest odbierane z powietrza wywiewanego i przekazywane do powietrza nawiewanego, które jest następnie podgrzewane. Proces ten odbywa się w rekuperacyjnym wymienniku ciepła, wykluczona jest możliwość mieszania powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Montaż rekuperatorów odbywa się w budynkach i pomieszczeniach, w których nie montuje się systemów z wymuszoną wentylacją np. w mieszkaniach. Zarówno w domu, jak i na produkcji odzysk wody i powietrza pozwala na osiągnięcie komfortowych warunków i uniknięcie zbędnych kosztów energii.

  • Klimatyzacja w eko domu to oszczędzanie energii

Technologia inwerterowa typu split i multi-split zastosowana w klimatyzatorach jest najbardziej wydajna i opłacalna. Nowoczesne modele pozwalają zaoszczędzić do 40% energii elektrycznej, co znacząco wpływa na rachunki za prąd. Technologia inwertera jest dostrojona do bezstopniowej regulacji mocy sprężarki. Klimatyzator nie wyłącza się, ale utrzymuje pracę w trybie ekonomicznym, zużywając minimalną ilość energii elektrycznej. Nowoczesne klimatyzatory zapewniają: chłodzenie, grzanie, wentylację, dbają o czystość powietrza.

Na początku pracy nie ma maksymalnych obciążeń na sieci energetycznej, temperatura w pomieszczeniu jest stabilna, co oznacza wysoką energooszczędność i wydłużenie żywotności samego urządzenia. Wiele osób budujących eko domy chce utrzymać komfortowe warunki życia zimą i latem.Trzeba wziąć pod uwagę, że klimatyzator posiada szereg istotnych zalet, takich jak: jonizacja, oczyszczanie powietrza przez wiele filtrów, osuszanie, prawie bezgłośna praca, brak spalania tlenu podczas ogrzewania sezon, bezpieczeństwo ekologiczne, komfort użytkowania.

  • Panele fotowoltaiczne to podstawa eko domu

Eko domy zaopatrywane są w zasoby energii wyłącznie z naturalnych źródeł: energia wiatru, energia słoneczna. Główną zasadą jest zerowe zużycie energii, czyli źródła energii wymagające ciągłej odnowy poprzez wydobycie i przetwarzanie zasobów naturalnych. Ciepło pozyskiwane jest poprzez ogrzewanie wody lub powietrza za pomocą kolektorów i systemów solarnych. Energia elektryczna jest wytwarzana przez panele fotowoltaiczne podłączone do falownika-konwertera. Nadwyżki są gromadzone i magazynowane w akumulatorach cieplnych przeznaczonych na potrzeby dobowe lub sezonowe. 

  • Eko dom to czysty dom – oczyszczacze powietrza

Z eko domu powinny być usuwane wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Jest to najbardziej niezbędne w chłodnym sezonie, gdy ludzie zaczynają ogrzewanie domów. Wszechobecny smog przedziera się przez ona i drzwi. Jak sprawić, aby nasz dom można było nazwać ekologicznym. Można hodować rośliny, które pochłaniają szkodliwe substancje, ale najskuteczniejszym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza wyposażone w odpowiednie filtry pochłaniające szkodliwe mikroorganizmy (wirusy, bakterie, roztocza) oraz przykre zapachy. Ale czy można te urządzenia nazwać energooszczędnymi? Tak, ponieważ generują niski pobór mocy, ponadto cechują się cichą pracą. Eko rodziny dbające o zdrowie swoich bliskich nie wyobrażają sobie codziennego życia bez oczyszczacza powietrza.

  • Pompy ciepła to niezależność eko domu

Tradycyjne metody ogrzewania domów zastępowane są technologiami energooszczędnymi, bardziej zaawansowanymi i bezpieczniejszymi. Takim sprzętem są pompy ciepła tzn. urządzenia, które pobierają ciepło z otoczenia i przekazują je do systemu grzewczego i wodociągowego. Teraz każdy może kupić pompę ciepła, na rynku dostępne są modele zróżnicowane pod względem mocy i sposobu pracy.

Główne zalety instalacji pompy ciepła:

  • Oszczędność na rachunkach za media – urządzenia są energooszczędne, dlatego zużywają minimum energii elektrycznej.
  • Całkowicie bezpieczne – nie spalają paliwa, nie ma emisji do atmosfery, freon jest w obiegu zamkniętym, więc wycieki są wykluczone.
  • Pełna autonomia i konieczność minimalnej konserwacji – nie trzeba często czyścić kanałów powietrznych, monitorować ilości paliwa.
  •  Można regulować temperaturę podczas ogrzewania, wprowadzać ustawienia, wybierać tryb pracy, jest zdalne sterowanie. 

Pompy powietrzne mogą nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale także je chłodzić, pełniąc rolę klimatyzatora. System odbiera ciepło z pomieszczenia i wyprowadza je na zewnątrz, czyli cykl przebiega w odwrotnym kierunku. Urządzenia całkowicie zastępują inne systemy i urządzenia grzewcze. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments