Przejdź do treści

Wpis bloga

Zalety korzystania z klimatyzacji w domu i firmie

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Zalety korzystania z klimatyzacji w domu i firmie


Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja cieszyła się popularnością na południu Europy- tamtejsza temperatura przez cały rok jest wysoka. Ze względu na globalne zmiany, w Polsce upały także są coraz bardziej doskwierające. Co więcej, klimatyzatory stały się bardziej przystępne cenowo, w konsekwencji na to rozwiązanie może pozwolić sobie coraz więcej Polaków. Czy klimatyzacja i wentylacja to jest to samo? Dlaczego warto zdecydować się na klimatyzację w domu? Jakie zalety niesie ze sobą klimatyzacja w biurze? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Klimatyzacja i wentylacja – czy to jest to samo?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat zalet związanych z wykorzystywaniem klimatyzacji , w pierwszej kolejności powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że klimatyzacja i wentylacja to dwa odrębne terminy. Pierwsza z nich nie zastąpi tej drugiej i odwrotnie. Są to odmienne procesy, których głównym zadaniem jest uzdatnianie powietrza w domu lub w biurze. Mogą jednak wzajemnie się uzupełniać, co warto mieć na uwadze. Jeśli posiadamy wentylację, to nie powinniśmy z niej rezygnować nawet po zamontowaniu klimatyzatora. Pamiętajmy o istotnej zasadzie- w miejscu, gdzie zamontowano wspomaganie mechaniczne wentylacji, to należy wyłączyć wentylatory podczas pracy klimatyzatora. Dlaczego jest to tak istotne? Okazuje się, że wówczas klimatyzator będzie zmuszony do wydajniejszej pracy, a to wiąże się bezpośrednio z wyższymi kosztami pracy. Jest to spowodowane tym, że wyniku działania wentylacji nieustannie napływa gorące powietrze z zewnątrz. 

Dlaczego warto zdecydować się na klimatyzację w domu?

Nie bez powodu klimatyzacja w domu cieszy się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to jest niemalże gwarancją komfortu termicznego. Jest ona w sposób szczególny przydatna dla osób, które mają schorzenia kardiologiczne lub borykają się z problemami układu oddechowego. Współczesne urządzenia charakteryzują się tym, że są wyposażone w specjalistyczne czujniki- są one przeznaczone do tego, aby wykrywać aktualną temperaturę, wilgotność, stopień zanieczyszczenia powietrza. Co ciekawe, coraz częściej klimatyzatory są inteligentne i są w stanie samodzielnie dostosować parametry, które są zgodne ze standardami. W tym miejscu należy wspomnieć, że klimatyzacja polega nie tylko na chłodzeniu, ale również na dogrzewaniu pomieszczeń. Z powodzeniem może być stosowana do utrzymywania ustalonej temperatury. Jeśli mamy wątpliwości co do tego czy klimatyzacja w naszym domu jest niezbędna, to warto wziąć pod uwagę jeden kluczowy aspekt- temperatura ma duży wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo komfort termiczny to niemalże gwarancja satysfakcjonującego samopoczucia. Jakość powietrza również ma znaczenie.

Klimatyzacja w sposób szczególny sprawdzi się w modernistycznych budynkach- otwieranie w nich okien nie należy do najłatwiejszych, czego przykładem są wysokie wieżowce. Klimatyzatory zagwarantują nam dopływ świeżego powietrza, które jest pobierane z zewnątrz. Pomiar wilgoci jest możliwy dzięki higrometrowi. Parametr ten ma duże znaczenie dla osób cierpiących na astmę, ale również dla całkowicie zdrowych. Najnowsze klimatyzatory umożliwiają jonizowanie powietrza, co sprawia, że jest ono czyste. Zabijane są wirusy, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia, które są szkodliwe dla zdrowia. Należy w tym miejscu podkreślić, że klimatyzacja jest również gwarancją wysokiej jakość snu- zasypianie w wysokiej temperaturze jest uciążliwe, a niekiedy nawet niemożliwe. Klimatyzacja umożliwia ustawienie optymalnej temperatury bez większych problemów, a my możemy cieszyć się z głębokiego i spokojnego snu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby klimatyzatory ustawić na tryb nocny- pracują wówczas znacznie ciszej, niż podczas dnia.

Jakie zalety niesie ze sobą klimatyzacja w biurze?

Montaż klimatyzacji w biurze także niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Pracownicy mogą pracować wydajnie nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura. Jeśli nie posiadamy klimatyzacji, wówczas codzienne obowiązki mogą stać się katorgą. Negatywne warunki mają wpływ na niższą efektywność zespołu, a także utrudniają skupianie się na kluczowych obowiązkach. Instalując klimatyzację w biurze możemy mieć pewność co do tego, że zmniejszymy uciążliwą temperaturę powietrza, a także poprawimy parametry wilgotności. Delikatne chłodzenie dobrze wpływa na samopoczucie osób, które pracują w danym miejscu. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie ustawiać zbyt niskich temperatur- efekty mogą być zupełnie odwrotne do tych, jakie oczekujemy. Zwiększa się prawdopodobieństwo przeziębienia, zapalenia zatok, kaszlu i kataru. Najbardziej optymalna temperatura w okresie letnim wynosi około 23-24 stopnie. Różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym i nieklimatyzowanym pomieszczeniem nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments