Serwis klimatyzacji – kiedy i jak często?
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zalet posiada klimatyzacja. Nie wszyscy jednak pamiętamy o tym, jak duże znaczenie ma serwis klimatyzacji. Dlaczego systematyczne czyszczenie klimatyzacji ma tak duże znaczenie? Czy wymiana filtrów w klimatyzatorze jest ważna? Jak często wykonywać przeglądy klimatyzacji? Na czym polega proces związany z czyszczeniem klimatyzacji domowej? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Dlaczego systematyczne czyszczenie klimatyzacji ma tak duże znaczenie?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma serwis klimatyzacji. Otóż w takich urządzeniach niemalże przez cały czas dochodzi do wymiany powietrza. Wraz z tym, jak ono przepływa, na wewnętrznych filtrach mogą osadzać się zanieczyszczenia. Jeśli zapominamy o czyszczeniu i wymianie tego komponentu, to wprowadzamy do wnętrza niekorzystny mikroklimat, a o oddychaniu świeżym powietrzem możemy zapomnieć. Pamiętajmy o tym, że zaniedbane urządzenia nie będą mogły oczyścić powietrza z kurzu, pyłków, jak również innych drobnoustrojów. Dodatkowo problematyczne będzie również jego ochłodzenie i podgrzewanie.
Warto mieć świadomość, że podczas procesu chłodzenia wydziela się wilgoć- ta jest idealnym środowiskiem dla bakterii. Kwestie te dotyczą nie tylko splitów, ale również multisplitów, a nawet przenośnych jednostek. Zanieczyszczenia, które gromadzą się wewnątrz, po pewnym czasie negatywnie wpłyną na ekonomię sprzętu. Często słyszalna jest również głośniejsza praca. Negatywne skutki odczujemy na własnej skórze, bowiem comiesięczne rachunki będą wyższe. Brak systematycznego czyszczenia wiąże się także z dużym prawdopodobieństwem wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Aby temu zapobiec, co jakiś czas warto zdecydować się na serwisowanie, przynajmniej dwa razy w roku.
Czy wymiana filtrów w klimatyzatorze jest ważna?
Filtr, który znajduje się wewnątrz klimatyzatora, jest narażony na różnorodne zabrudzenia. To właśnie on odpowiedzialny jest za pochłanianie możliwie największej ilości zanieczyszczeń. Filtry jednorazowe w zdecydowanej większości przypadków wymieniane są co około 3 miesiące. W praktyce jednak częstotliwość ta zależna jest od tego, ile pyłu i kurzu gromadzi się w naszej posiadłości. W praktyce wymiana filtrów na nowe nie sprawia większych trudności. Dostęp do nich jest łatwy, bowiem z reguły znaleźć je można pod czołowym panelem. Wystarczy go otworzyć i podmienić odpowiedni element. Coraz częściej stosowane są filtry wielokrotnego użytku. Mogą być one oczyszczane za pośrednictwem odkurzacza bądź ciepłej wody, w zależności od indywidualnych preferencji. Tego typu czynność z powodzeniem może być wykonywana raz w miesiącu, jednak warto uwzględnić zalecenia producenta. Zewnętrzny panel urządzenia również możemy umyć na własną rękę, nie stosując przy tym specjalistycznych detergentów.
Jak często wykonywać przeglądy klimatyzacji?
W tym miejscu powinniśmy zdawać sobie sprawę z jednej istotnej kwestii- zarówno konserwacja klimatyzatorów, jak i ich przeglądy powinny być wykonywane jedynie przez prawdziwych specjalistów, którzy mogą pochwalić się certyfikatami i kwalifikacjami. Do firmy, która zajmuje się tego typu czynnościami, warto zgłosić się przynajmniej raz w roku. Nie zapominajmy jednak o tym, że liczba przeglądów zależna jest od tego, ile miesięcy sprzęt jest faktycznie użytkowany. Jeśli system jest wykorzystywany latem, to w zupełności wystarczające okaże się wyczyszczenie go po zakończeniu sezonu. W sytuacji, gdy klimatyzacja towarzyszy nam przez cały rok, to serwis powinien odbywać się średnio co pół roku. Przegląd to nie tylko czyszczenie sytemu, ale również sprawdzanie szczelności instalacji, konserwacja poszczególnych elementów, lokalizowanie potencjalnych usterek, weryfikowanie i lokalizowanie wycieków. Prawdziwi fachowcy uporają się z tymi problemami w stosunkowo krótkim czasie.
Na czym polega proces związany z czyszczeniem klimatyzacji domowej?
Niewiele osób wie, że czyszczenie klimatyzacji to proces składający się z kilku etapów. Wszelkie prace polegają na czyszczeniu nie tylko obudowy klimatyzatora i wylotu powietrza, ale również wnętrza. Kluczowe są takie czynności, jak chociażby czyszczenie filtrów, odgrzybianie klimatyzacji, wymiana filtrów. Należy w tym miejscu podkreślić, że czyszczeniu i myciu poddawane są również skraplacze, natomiast wszystkie komponenty znajdujące się wewnątrz są dezynfekowane.
W sytuacji, kiedy nie zajmiemy się odpowiednim konserwowaniem klimatyzatora, wówczas wysoce prawdopodobne jest jego zagrzybienie. Wbrew pozorom zjawisko to jest niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Oddychając powietrzem z drobnoustrojami, musimy liczyć się ze skutkami zdrowotnymi. W celu odgrzybiania wykorzystuje się trzy metody: metoda piankowa, ozonowanie klimatyzacji, metoda ultradźwiękowa. Każde z tych rozwiązań może okazać się wysoce skuteczne i jest dobierane w zależności od sytuacji.
Komentarze