Przejdź do treści

Wpis bloga

Jakich konserwacji wymagają systemy klimatyzacyjne?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Jakich konserwacji wymagają systemy klimatyzacyjne?


Klimatyzator jest wyposażeniem złożonego urządzenia technicznego, w trakcie eksploatacji przepuszcza powietrze zawierające różne zanieczyszczenia, kurz, kropelki tłuszczu, drobinki wełny itp. przez wymienniki ciepła bloku zewnętrznego i wewnętrznego. W przypadku silnego zatkania wymienników ciepła, proces chłodzenia zostaje zakłócony w całym układzie: dochodzi do zwiększenia ciśnienie a także temperatury czynnika chłodniczego. Konsekwencją może być przegrzanie sprężarki. Z biegiem czasu taka sytuacja spowoduje awarię sprzętu. Zakup sprężarki zastępczej będzie skutkował kosztami porównywalnymi z kosztem nowego klimatyzatora. Ale zlecając specjalistom konserwację systemu klimatyzacji na czas, unikniesz marnowania czasu i pieniędzy.

Cechy systemów klimatyzacyjnych

Aby wybrać odpowiedni schemat, który ochłodzi każde pomieszczenie, musisz wiedzieć, gdzie i jakie typy jednostek najskuteczniej spełnią swoje funkcje. Wpływa to na trwałość i koszty eksploatacji. W przypadku domów prywatnych odpowiednia będzie instalacja systemów klimatyzacji split, możliwe jest zamontowanie systemu multi-split dla kilku pomieszczeń z jedną jednostką zewnętrzną, co zwiększy efektywność energetyczną. Ponadto taki układ pozwala nie obciążać elewacji budynków blokami zewnętrznymi. 

Jakich konserwacji wymagają systemy klimatyzacyjne?

  • Większość klimatyzatorów pracuje w ciepłym sezonie, dla stabilnej pracy zalecana jest konserwacja dwa razy w roku:
  • Początek wiosny jest najlepszym czasem na konserwację klimatyzatorów. To niezbędne procedury polegające na diagnostyce całego systemu klimatyzacyjnego przed sezonem letnim.
  • Jesienią również zalecana jest konserwacja klimatyzacji, ponieważ często pełni ona również rolę grzewczą. Są to diagnostyka po sezonie, identyfikacja usterek, czyszczenie i płukanie parowników, systemy odwadniające zatkane w okresie letnim itp.

W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest instalowana wszędzie: w biurze, w domu, a nawet w przedsiębiorstwach. Urządzenia klimatyzacyjne mogą różnić się wielkością, mocą, ale wszystkie modele mają jedną wspólną cechę – potrzebę profilaktyki. Dla sprawnego funkcjonowania sprzętu ważne jest, aby prace te wykonał profesjonalista.

Pierwsze objawy problemów w systemie klimatyzacyjnym, które wymagają konserwacji:

  • Klimatyzator nadmuchuje ciepłe powietrze.
  • Dźwięk trzaskania podczas włączania lub wyłączania jednostki wewnętrznej.
  • Zamarza grzejnik jednostki wewnętrznej.
  • Zamrażanie elementów na jednostce zewnętrznej.
  • Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora.
  • Klimatyzator nie chłodzi dobrze pomieszczenia.
  • Z klimatyzatora wewnętrznego widoczny jest wyciek wody.
  • Widoczne są także błędy na pilocie lub wyświetlaczu klimatyzatora.

Etapy konserwacji systemów klimatyzacyjnych

Prace konserwacyjne systemów klimatyzacyjnych składają się z kilku etapów:

  • Czyszczenie i dezynfekcja jednostki wewnętrznej. Parownik lub wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej podczas pracy klimatyzatora utrzymuje temperaturę od 0 do 5 stopni Celsjusza. Z tego powodu na jej lamelach tworzy się kondensat spływający do kolektora ociekowego, z którego woda jest odprowadzana do kanalizacji lub na ulicę. Wysoka temperatura i wysoka wilgotność zapewniają odpowiednie środowisko do gromadzenia się brudu, rozwoju pleśni i rozwoju niebezpiecznych bakterii, w tym legionelli. Dlatego w procesie czyszczenia powierzchnia klimatyzatora wewnętrznego jest dezynfekowana środkiem chemicznym. Dzięki czyszczeniu przywracany jest szybki transfer ciepła przez parownik, co pozwala na szybsze schłodzenie pomieszczenia, co oznacza zmniejszenie kosztów energii.
  • Mycie i czyszczenie jednostki zewnętrznej. Zewnętrzny wymiennik ciepła (skraplacz) jest stale narażony na działanie czynników agresywnych. Jego otwory zatykają kurz, drobinki brudu i puch topoli, w wyniku czego przenoszenie ciepła przez skraplacz jest znacznie zmniejszone, a chłodzenie staje się nieefektywne. Sprężarka ulega przeciążeniom, co prowadzi do skrócenia jej żywotności.
  • Sprawdzanie poziomu freonu w systemie. Freon jest płynnym czynnikiem chłodniczym, ale jego poziom powinien spadać nie więcej niż o 10% rocznie, dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić ten wskaźnik i w razie potrzeby uzupełnić straty na czas.To freon przenosi ciepło z jednego pomieszczenia do drugiego: z mieszkania lub domu na ulicę. Podczas konserwacji sprawdzany jest poziom freonu i przeprowadzane jest tankowanie w przypadku wykrycia braku czynnika chłodniczego.

Jak często należy serwisować system klimatyzacyjny?

Zalecana częstotliwość czynności konserwacyjnych jest zwykle podana w instrukcji klimatyzatora, która jest wydawany przy zakupie. Najczęściej mówi się, że konserwację systemów klimatyzacyjnych należy przeprowadzać przynajmniej raz na sześć miesięcy. Niektóre części urządzenia wymagają częstszego czyszczenia. Jeśli klimatyzator pracuje w sposób ciągły, plastikowy filtr siatkowy jednostki wewnętrznej należy myć raz na 2 tygodnie.

Jeśli chodzi o warunki pogodowe, zalecenia mogą być następujące:

  • Pierwsza usługa wykonywana jest przed ociepleniem – w maju lub kwietniu.
  • Po raz drugi konserwację klimatyzatora przeprowadza się po kwitnieniu topoli w celu oczyszczenia zewnętrznego wymiennika ciepła.

Okazuje się, że nawet przy rzadkim użytkowaniu konieczna jest konserwacja klimatyzatora przynajmniej raz w roku.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments