Przejdź do treści

Wpis bloga

Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?


W lecie chcesz stworzyć przyjemny chłód we wszystkich częściach mieszkalnych domu. Instalowanie oddzielnych bloków w każdym pokoju nie zawsze jest opłacalne i wygodne. Współcześni producenci oferują duży wybór systemów dzielonych. Niektóre modele pomogą rozwiązać problem klimatyzacji w różnych pomieszczeniach, eliminując konieczność instalowania oddzielnych jednostek w każdym pomieszczeniu. Najważniejszymi kryteriami są niezawodność i wydajność urządzenia.

Jaki system klimatyzacyjny wybrać do domu?

Wybierając system klimatyzacyjny do domu, specjaliści zwykle kierują się zasadami, które odnoszą się do innych obiektów. Brane są pod uwagę: kubatura pomieszczenia, dodatkowe źródła ciepła, potrzeba wentylacji itp. Jednak w tym przypadku istnieje pewna zaleta, na przykład w porównaniu z mieszkaniami, w których cechy konstrukcyjne lokalu najczęściej nie pozwalają na zainstalowanie niczego innego niż konwencjonalne systemy dzielone naścienne (które, nawiasem mówiąc, mają swoje własne zalety).

W procesie planowania systemu klimatyzacji do prywatnego domu jednorodzinnego projektant oprócz tradycyjnych splitów może uwzględnić inne rodzaje urządzeń: klimatyzatory wielosystemowe, kasetonowe, kanałowe, podłogowe, sufitowe a nawet wielostrefowe (systemy VRF i VRV). Ale który klimatyzator wybrać? W takim przypadku nie jest grzechem konsultacja ze specjalistą, który uwzględni wszystkie życzenia i pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie, zarówno pod względem wzornictwa, wydajności, jak i ceny.

Co trzeba wiedzieć o systemach klimatyzacyjnych do domu?

Z reguły koszt systemu multi-split będzie wyższy niż kilku systemów mono-split o podobnej łącznej wydajności. Nie ma możliwości ustawienia trybu pracy w poszczególnych pomieszczeniach, tj. multi-split nie może pracować jednocześnie w celu chłodzenia i ogrzewania w różnych pomieszczeniach. Dopuszczalna długość sieci freonowej jest znacznie gorsza od systemów wielostrefowych.

Systemy wielostrefowe lub VRF (VRV)

Systemy wielostrefowe to najnowocześniejsze rozwiązanie problemów mikroklimatu w domach o 2 lub więcej piętrach i dużej liczbie pomieszczeń. Ich zaletą w porównaniu z systemami multi-split jest to, że w razie potrzeby możliwe jest jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie powietrza w różnych pomieszczeniach. Dzięki najwyższej energooszczędności, wygodnej obsłudze, elastyczności instalacji i minimalnemu zużyciu energii, wielostrefowe systemy klimatyzacji z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Ich cechy:

  • Wszystkie klimatyzatory wielostrefowe są wyposażone w sprężarki inwerterowe. Dozwolona jest duża długość trasy freonowej – do 100 m, różnica wysokości do 50 m, dzięki czemu jednostkę zewnętrzną można umieścić w pewnej odległości od domu.
  • Dokładność utrzymywania temperatury. Możliwa jest scentralizowana lub indywidualna kontrola systemu. Niezależnie od tego, czy jesteś szczęśliwym posiadaczem luksusowej willi, planujesz budowę letniego domku, czy masz mały wiejski dom, ważna jest decyzja o wyborze producenta.

Inne kryteria systemów klimatyzacji w domu

Oprócz rodzaju i kosztu systemu klimatyzacji do domu istnieją inne kryteria, które pozwalają wybrać najlepszą opcję wyposażenia klimatyzacji.

Przede wszystkim moc klimatyzatorów. Określa się ją na podstawie powierzchni pomieszczenia, poziomu oświetlenia i liczby mieszkających tam osób. Nieprawidłowe obliczenie wymaganej mocy prowadzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej lub odwrotnie, niezdolności klimatyzatora do wykonywania swoich zadań. Po drugie, kładzie się nacisk na efektywność energetyczną. Im wyższe zużycie energii, tym wyższy koszt urządzeń klimatyzacyjnych.

Obecnie klimatyzatory są w stanie automatycznie wykonywać szereg czynności. Jednak wiele z tych działań nie będzie dotyczyć konkretnego domu. Dlatego przed zakupem powinieneś określić, które funkcje musisz zautomatyzować w pierwszej kolejności.

Ostatnim ważnym kryterium jest konstrukcja zainstalowanych klimatyzatorów. Nie powinny psuć wnętrza i zewnętrznej strony budynku. Dlatego wymagany jest kompetentny projekt systemów dzielonych, który pozwala organicznie dopasować bloki do wewnętrznego i zewnętrznego projektu budynku mieszkalnego. 

Korzyści z zainstalowania systemu klimatyzacji w domu

Korzyści systemu klimatyzacji dla komfortu i zdrowia człowieka są ogromne i docenisz go, gdy tylko zaczniesz z niego korzystać. Wentylację i klimatyzację prywatnego domu można zrealizować za pomocą różnych urządzeń. Jeśli chodzi o wygląd elewacji budynków i projekt samych pomieszczeń, lepiej jest stosować systemy wielodzielne i wielostrefowe z jednostkami wewnętrznymi typu kanałowego. Pozwoli to przy użyciu tylko jednej jednostki zewnętrznej (umieszczonej w specjalnie wyznaczonym miejscu/niszy) zapewnić utrzymanie parametrów klimatycznych w wymaganej ilości pomieszczeń. W takim przypadku jednostki wewnętrzne typu kanałowego zostaną ukryte w obrębionej strefie sufitu, a w pomieszczeniu będą widoczne tylko dekoracyjne kratki wentylacyjne.

Warto zauważyć, że klimatyzacja i wentylacja w prywatnym domu to dwa systemy, które pełnią różne funkcje. Wentylacja polega na dopływie i usuwaniu powietrza, a system klimatyzacji pobiera powietrze z pomieszczenia i zwraca je, schłodzone. Uzupełniają się wzajemnie, tworząc w domu korzystny mikroklimat. System wentylacji i klimatyzacji w prywatnym domu jest ważnym elementem przytulności i komfortu.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments