Przejdź do treści

Wpis bloga

co daje rekuperacja

20 września 2021 | Brak komentarzy

Co daje rekuperacja?


Odzysk ciepła jest potrzebny przede wszystkim do celów oszczędzania energii. Co to jest proces odzyskiwania ciepła? Odzysk ciepła to proces wymiany ciepła, w którym pobrane ciepło przekazywane jest do tłoczonego powietrza. Rekuperację stosuje się podczas obsługi specjalnych instalacji (np. okapy, klimatyzatory). Proces odbywa się w specjalnym wymienniku ciepła, dzięki czemu odprowadzane i czyste powietrze z wymiennika są od siebie oddalone. Pytanie brzmi, co daje rekuperacja? Za pomocą rekuperatorów racjonalnie wykorzystuje się i oszczędza ciepło swojego domu. Około 40% całego ciepła odchodzi z powodu źle przemyślanego systemu wentylacji.

Jak się ogrzać i nie przegrzać za bardzo?

W przypadku jednostki rekuperacyjnej jest to znacznie łatwiejsze. Oddajemy ciepło, które jest zbierane z całego domu. Przetworzone zużyte powietrze przechodzi przez rekuperator przed wypuszczeniem, gdzie ciepło jest odbierane, a wchodzące zimne powietrze jest następnie podgrzewane. Odzysk ciepła to serce systemu domu pasywnego.

Niestety nadal wskazuje się, że wymiana powietrza w pomieszczeniu odbywa się poprzez przenikanie powietrza z zewnątrz, przez otwory wentylacyjne, pęknięcia w drzwiach i oknach oraz jego usuwanie przez wentylację otwory wentylacyjne. Jednak dzisiaj, przy stałym wzroście kosztów energii, wietrzenie jest dość drogie.

Co więcej, masowe stosowanie energooszczędnych technologii, takich jak na przykład montaż plastikowych okien i stosowanie różnych grzejników, wyklucza swobodne przenikanie świeżego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Jednocześnie pozostaje znaczenie efektywnej wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, co pozwala zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów, pleśni i szkodliwych mikroorganizmów. W związku z tym pojawia się pytanie o wentylację wymuszoną, która jest, jeśli jest w niej rekuperator.

Dlaczego potrzebny jest rekuperator?

Rekuperator powietrza to specjalne urządzenie instalowane w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej, mające na celu odprowadzenie ciepła z powietrza wywiewanego i przekazanie go do powietrza nawiewanego, co pozwala użytkownikowi na znaczne oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń. Co więcej, rekuperacja pozwala na oddanie do 90% ciepła przy bardzo niskim zużyciu energii elektrycznej. Rekuperator zużywa od 28 watów, czyli około 2 razy mniej niż konwencjonalna żarówka.

Rodzaje rekuperatorów

  • Rekuperatory płytowe: powietrze opuszczające pomieszczenie ogrzewa płyty wymiennika ciepła. Daje im ciepło i zostaje wyniesione na ulicę schłodzone. Co daje taka rekuperacja? Świeże napływające powietrze odprowadza ciepło z płyt. Nagrzewa się. Sprawność 60% procent. Zaletami rekuperatora płytowego są jego prostota, niska cena i przyjazność dla środowiska.
  • Rekuperator obrotowy: podstawą tej instalacji jest aluminiowy bęben, który odbiera ciepło z powietrza wychodzącego i odwrotnie oddaje ciepło do powietrza wchodzącego. Wysoka sprawność, sprawność energetyczna takiej instalacji wynosi około 80%. Co daje taka rekuperacja? Zaletą tego rekuperatora jest brak konieczności usuwania wilgoci. Dostarczana jest w odpowiedniej ilości do nawilżenia pomieszczeń w domu.

Co daje rekuperacja?

  • Oszczędzanie energii. Zużycie energii z rekuperacją wynosi 1-2 kWh, powietrze jest już ogrzane (90% oszczędności).
  • Wydaje się mniej pieniędzy, mniej obciąża się sieć i nie instaluje dodatkowych grzejników do ogrzewania.
  • Również latem można wykorzystać ten proces do schłodzenia pomieszczeń.

Warto zagłębić się nieco więcej w te kwestie:

  • Otrzymuje się czyste powietrze i pozbywa się wilgoci, dwutlenku węgla
  • Dodatkowa wentylacja. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowej wentylacji dachów, kominków, kuchenek gazowych.
  • Czyste świeże powietrze. Podczas procesu rekuperacji powietrze jest czyste, poddawane dodatkowej filtracji. Alternatywnie można zainstalować jonizator.
  • Komfort i przytulność. Nie ma potrzeby wietrzenia pomieszczeń, aby uniknąć hipotermii.

Systemy rekuperacji to właściwy wybór i mądre oszczędności. Rekuperator to osobny element, który może przenosić ciepło. Z reguły służy do przenoszenia ciepła z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Dzięki temu w zimnych porach powietrze nagrzewa się, a na jego ogrzewanie zużywa się minimalną ilość energii.

Odzysk ciepła – ponowne wykorzystanie ciepła. Rekuperator nagrzewa się z ciepłego powietrza w pomieszczeniu w trybie, gdy centrala wyciąga powietrze wywiewane, a w trybie, gdy centrala pompuje świeże powietrze ten ogrzany rekuperator oddaje to ciepło do powietrza świeżego, a latem – powietrze nawiewane wchodzi do pomieszczenia schłodzone.

Dobór rekuperatora

Jeśli mowa o domowych modelach rekuperatora powietrza, jeden lub dwa modele wystarczą, aby zapewnić wydajną wymianę powietrza w pomieszczeniu o powierzchni do 35 metrów kwadratowych. Jednocześnie przy wyborze sprzętu należy wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię pomieszczenia, ale także jego wysokość, układ, liczbę osób w nim regularnie przebywających oraz czas ich okresowego pobytu.Technologia takich obliczeń ma swoją własną charakterystykę. Dlatego w sprawie odzysku ciepła i rekuperatorów do mieszkania lub domu, aby nie marnować pieniędzy, lepiej skontaktować się z profesjonalistami.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments