Czy wentylacja może zastąpić klimatyzację?
Jakość powietrza jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia wszystkich domowników, jak i dla dobrej kondycji budynku. Za pomocą wentylacji do pomieszczeń napływa świeże powietrze, natomiast klimatyzacja może utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu latem. Wentylacja i klimatyzacja są dwoma zupełnie odmiennymi systemami. Wentylacja nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji i na odwrót.
Klimatyzacja i wentylacja
Są to dwa znacznie różniące się od siebie systemu. Ich nazw nie można więc stosować zamiennie. Przeważnie w domach występuje system wentylacji grawitacyjnej, nazywanej również naturalną. Jej mechanizm działania opiera się na różnicy temperatur oraz ciśnienia. Kanałami wentylacyjnymi usuwane jest już zużyte powietrze, a na jego miejscu przedostaje się to świeże. Wadą tego typu wentylacji grawitacyjnej jest to, iż jej działanie uzależnione jest od aktualnie panującej pory roku. W przypadku wentylacji mechanicznej umożliwia ona na sprawną wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dobierając wentylację mechaniczną, można znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania zimą, w przy tym pozbyć się z powietrza kurzu i alergenów. Jeśli chodzi o klimatyzację, jej głównym zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury domownikom w okresie letnim. System ten zapewnia też właściwą wilgotność, ponadto jest w stanie dogrzać wnętrze i oczyścić powietrze z zanieczyszczeń.
Jakie są zadania wentylacji?
Ludzie bezustannie wdychają tlen i wydychają dwutlenek węgla. Oprócz tego powietrze jest zanieczyszczone emisjami z materiałów budowlanych i wykończeniowych, z aerozoli, środków czyszczących, detergentów, palników gazowych. Domownicy wdychają powietrze wraz ze wszystkimi nagromadzonymi w nim zanieczyszczeniami. Celem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji jest dostarczenie do wnętrza świeżego, filtrowanego powietrza. Wentylacja pozbywa się też z pomieszczeń tego zużytego z wysokim poziomem dwutlenku węgla. Rekuperacja nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji w domu i na odwrót. Wentylacja służy do zapewniania komfortu klimatycznego w domu, aczkolwiek nie obniża znacząco temperatury w okresie letnim. Klimatyzacja natomiast nie zapewnia świeżego powietrza, tylko ochładza to, które znajduje się już we wnętrzu.
Czy wentylacja może zastąpić klimatyzację?
Klimatyzacja ma zupełnie inne zadania niż wentylacja. Pozwala ona utrzymać w mieszkaniu optymalną temperaturę w lecie, a ponadto zapewnia prawidłową wilgotność powietrza i jest w stanie je oczyścić. Wentylacja grawitacyjna wykorzystywana jest najczęściej w starym budownictwie, a służy do wymiany zużytego powietrza na to świeże. Powietrze dopływa do pomieszczeń przez specjalne nawiewniki i nieszczelności w drzwiach i oknach. Zużyte powietrze eliminowane jest natomiast kanałami wentylacyjnymi i kratkami. Wentylacja mechaniczna jest w stanie działać poprzez użycie wentylatorów i sieci kanałów. Okazuje się efektywna bez względu na porę roku. System rekuperacji dostarcza świeże powietrze, ogrzewa je i usuwa z zanieczyszczenia oraz nagromadzony dwutlenek węgla. Wentylacja nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji, gdyż jej funkcje są inne.
Czy oba systemy można ze sobą połączyć?
Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz klimatyzację można ze sobą połączyć. Chcąc to zrobić, należy zaplanować system już podczas budowy domu. Konieczne będzie przeprowadzenie przewodów oraz kanałów wentylacyjnych, do wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Klimatyzacja musi też mieć kanał wywiewny. Często używa się kratki wentylacyjnej, znajdującej się na korytarzu czy w innym miejscu. Przy rekuperacji dobrym rozwiązaniem będzie zwłaszcza klimatyzacja kanałowa z recyrkulacją. W zależności od rodzaju budownictwa należy dobrać właściwą moc klimatyzatora. W przypadku wysokiej temperatury panującej na zewnątrz otwarte okna i wentylatory nie pomogą w osiągnięciu schłodzenia pomieszczeń. Najlepszym wyborem będzie klimatyzacja o dobrze dobranej mocy, która zagwarantuje schładzanie wnętrza do pożądanej temperatury. Celem klimatyzacji będzie wówczas zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza, a wentylacji zadbanie o jego jakość i świeżość. Takie połączenie będzie więc znakomitym rozwiązaniem, które się nawzajem uzupełnia. Systemy te mogą działać oddzielnie, aczkolwiek ich współpraca sprawia, że stają się one jeszcze skuteczniejsze.
Jakie są zalety wykorzystania wentylacji i klimatyzacji?
Rekuperacja nie schłodzi bardzo powietrza, aczkolwiek zagwarantuje odzysk ciepła i jego dokładne oczyszczenie. Rekuperator zapewni trochę niższą temperaturę od tej panującej na zewnątrz, ale nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji. Oba te systemy znacznie różnią się od siebie sposobem działania i efektami, jakie dają. Oba urządzenia znakomicie się uzupełniają. Wybranie ich obu pozwoli na stworzenie sprzyjającego domownikom mikroklimatu. Powietrze będzie nieustannie świeże i czyste. W ten sposób można też pozbyć się nadmiaru pary wodnej, widocznej zwłaszcza na szybach i ścianach. Klimatyzacja natomiast zadba o odpowiednią temperaturę w domu.
Komentarze