Przejdź do treści

Wpis bloga

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?


Średnia temperatura z roku na rok zwiększa się, co świadczy o zjawisku globalnego ocieplenia. Potrzeba komfortu sprawia, że coraz większa liczba osób decyduje się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu. W jaki sposób działa klimatyzacja? Jaką klimatyzację do mieszkania w bloku warto wybrać? Ile zapłacimy za klimatyzację w mieszkaniu? Czy powinniśmy obawiać się klimatyzacji w bloku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.  

W jaki sposób działa klimatyzacja?

Klimatyzator działa bardzo podobnie do lodówki. Urządzenie to jest zbudowane z parownika, sprężarki, skraplacza, a także zaworu rozprężnego. Parownik to wewnętrzna jednostka, której zadaniem jest odbieranie ciepła z pomieszczenia, natomiast skraplacz to zewnętrzna jednostka- odpowiedzialna jest za oddanie ciepła do otoczenia. Zawór rozprężny zmniejsza natomiast ciśnienie czynnika chłodniczego. Jeśli chodzi o czynnik roboczy, jest to związek chemiczny, który rozprowadza chłód, jednocześnie pobiera ciepło z powietrza. Całość jest zasysana przez sprężarkę, której kluczowym zadaniem jest sprężanie gazu. W dalszej kolejności trafia on do skraplacza- to właśnie tam odbywa się proces kondensacji, który polega na zamianie gazu w ciecz. Ciecz ta przepływa do zbiornika, a następnie do elementu rozprężnego. Rozprężanie jest natomiast odwrotnym procesem do sprężania- w jego wyniku ciśnienie maleje, jednocześnie zmniejsza się temperatura. W konsekwencji powietrze, które przelatuje przez parownik, staje się nieco chłodniejsze

Jaką klimatyzację do mieszkania w bloku warto wybrać?

Wybór klimatyzacji nie należy do najłatwiejszych, jednakże każdorazowo powinien być odpowiednio przemyślany i dostosowany do konkretnych oczekiwań. Każdorazowo powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają szczególne znaczenie. Kluczowa jest efektywność energetyczna. Samo użytkowanie wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów. Wysoka klasa energetyczna, oznaczona kolorem ciemnozielonym, to gwarancja niższych rachunków za prąd elektryczny. Ważnym aspektem jest również optymalna moc. Wbrew pozorom nieodpowiednie oszacowanie tego aspektu sprawia, że rezultaty końcowe nie są na satysfakcjonującym poziomie. Dla użytkowników istotna jest cicha praca. Działanie tytułowego sprzętu przypomina lodówkę. Zbyt głośny klimatyzator może okazać się uciążliwy, co jest zauważalne w sposób szczególny w nocy. Ciekawa jest funkcja ogrzewania. Coraz większa liczba urządzeń umożliwia dogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, w konsekwencji zachowanie komfortu termicznego jest jeszcze łatwiejsze. Pamiętajmy o oczyszczaniu powietrza- klimatyzatory oczyszczają i nawilżają powietrze, a ich zalety dostrzeżemy nie tylko latem, ale także zimą. Zwróćmy uwagę na sterowanie i ustawianie temperatury. Nieintuicyjne sterowanie znacznie utrudnia użytkowanie, co warto mieć na uwadze przed dokonaniem zakupu.

Ile zapłacimy za klimatyzację w mieszkaniu?

Wiele osób zastanawia się, ile tak właściwie może kosztować klimatyzacja. Wbrew pozorom trudno jest jednoznacznie to określić, bowiem jest to zależne od tego, na jakie komponenty się zdecydujemy. W praktyce musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę urządzenia, ale również koszty związane z montażem. Najtańsze są oczywiście klimatyzatory przenośne, których wydajność nie zawsze jest na satysfakcjonującym poziomie. Zapłacimy za nie od 1000 do 2000 zł. Jeśli chodzi o urządzenia typu SPLIT, to ich cena jest zależna od mocy chłodniczej. Kosztują one od 1500 do 2000 zł, jeśli moc wynosi około 3,5 kW, natomiast od 2500 do 3000 zł za sprzęt o mocy 5 kW. Zdecydowanie najdroższy jest klimatyzator multisplit- musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 4000 zł. Pamiętajmy o tym, że konieczne jest również zaangażowanie profesjonalnej firmy, która w sposób rzetelny zajmie się instalacją poszczególnych podzespołów- zapłacimy za to od 1000 do 1500 zł w zależności od stopnia zaawansowania, lokalizacji i samych pracowników.

Czy powinniśmy obawiać się klimatyzacji w bloku?

Potencjalnie zainteresowane osoby mieszkające w blokach często mają wątpliwości co do tego czy instalacja klimatyzacji będzie możliwa. W praktyce jednak montaż jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej nie sprawia większych problemów. Jeśli działania będą dotyczyć również elewacji zewnętrznej, wówczas niekiedy konieczna może okazać się zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Pamiętajmy o tym, że czynności instalacyjne nie są długotrwałym procesem i kończą się po kilku godzinach. Po ich upływie jesteśmy w stanie korzystać z potencjału klimatyzacji. Ogromnym plusem i ułatwieniem jest balkon- w takich przypadkach wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie nie widzą większych problemów. Jeśli jednak konieczna okaże się bardziej poważna ingerencja w elewację, w konsekwencji nie uzyskamy zgody na wykonanie poszczególnych czynności, wówczas pozostaje nam jeszcze mobilny klimatyzator stojący, który wbrew pozorom także może okazać się odpowiedni.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments