Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?
Uciekając przed letnimi upałami, wiele osób decyduje się na zakup klimatyzatora. Jest to rozsądna decyzja, ponieważ schłodzone powietrze podnosi komfort przebywania w pomieszczeniu. Można nawet zadbać o oszczędność energii dzięki korzystaniu z klimatyzatora inwerterowego z funkcją grzania jest to tańsze niż kupowanie osobno nagrzewnicy i wentylatora. Każdego nabywcę interesuje koszt klimatyzacji w mieszkaniu i trzeba przyznać, że cena zależy od kilku czynników: rodzaju, mocy, funkcji, marki.
Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?
Biorąc pod uwagę koszt zakupu i montażu klimatyzatora, to najtańszą opcją będą klimatyzatory mobilne, które nie wymagają instalacji i można je dowolnie przenosi z pokoju do pokoju. Koszt tego typu klimatyzacji do mieszkania waha się w granicach od 900 do 2100 złotych.Trzeba jednak mieć świadomość tego, że takie urządzenie ma niższą wydajność niż systemy ścienne czy sufitowe.
Jeśli chodzi o koszt zakupu klimatyzatora split jego cena jest uzależniona od jego mocy i tak:
- Koszt klimatyzatora split który ma moc 3,5 kW będzie kształtował się w granicach 1400 do 1900 złotych.
- Jednak urządzenie tego typu o mocy większej niż 5 kW będzie kosztowało więcej, czyli od 2400 do 3000 złotych.
- Jeżeli najodpowiedniejszą klimatyzacją do mieszkania będzie urządzenie multi-split (chłodzące kilka pomieszczeń jednocześnie) to koszty wzrosną i będą w granicach 6000 do 14 000 złotych. Jest to uzależnione od ilości urządzeń wewnętrznych tzn., ile pomieszczeń będzie schłodzonych.
Oczywiście trzeba mieć na uwadze koszty montażu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.Takie czynności mogą wykonywać tylko specjaliści znający powyższe systemy klimatyzacji. Przykładowy koszt montażu klimatyzacji w mieszkaniu to 1100 do 1600 złotych. Cena jest zależna od stopnia skomplikowania instalacji i jest ustalana indywidualnie.
Rodzaje klimatyzatorów do mieszkania
Klimatyzatory split
Istnieją różne rodzaje systemów dzielonych, które mają pewne cechy i pozwalają im spełnić określone wymagania. Różnią się wyglądem, zasadą działania, sposobem umieszczenia oraz dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają i usprawniają proces eksploatacji. Klimatyzacja do mieszkania najczęściej opiera się na systemie split jest to system dzielony i obejmuje tutaj dwa bloki – kompaktowy wewnętrzny, który znajduje się w mieszkaniu, oraz zewnętrzny, który znajduje się od strony ulicy. Działają zgodnie z następującą zasadą: skraplacz jednostki zewnętrznej chłodzi freon, który dostaje się do jednostki wewnętrznej przez miedziane rurki. Wentylator jednostki wewnętrznej pobiera powietrze z pomieszczenia, jest schładzane z wymiennika ciepła i wychodzi na zewnątrz. W ten sposób temperatura w pomieszczeniu spada. Takie urządzenia często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak szybkie chłodzenie, filtracja powietrza, zdalne sterowanie, a także automatyczne odszranianie, autodiagnostyka i inne zalety technologiczne, które sprawiają, że tego typu klimatyzator jest najwydajniejszy i najłatwiejszy w obsłudze, ale posiada wyższą cenę.
W nowoczesnych systemach split występuje również wariant systemów multi-split , których konstrukcja obejmuje kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu wygląd budynku nie ucierpi (z powodu zaśmiecania zewnętrznymi blokami), a kilka pomieszczeń wewnątrz jest jednocześnie wyposażonych w klimatyzatory. Ponadto kupując klimatyzator inwerterowy split szybko będzie można odczuć jego zalety: lepiej i bardziej równomiernie utrzymuje stałą temperaturę, steruje nią płynnie, bez skoków. Pozwala oszczędzać energię poprzez redukcję mocy (bez utraty wydajności). Działa szybko i wydajnie. Modele te powodują dużo mniejszy hałas.
Inne rodzaje klimatyzatorów
- Typ mobilny. Takie urządzenia można łatwo przenosić z pokoju do pokoju dzięki wbudowanym kółkom. Taka klimatyzacja do mieszkania nie wymaga instalacji, jest łatwa w transporcie i zużywa niewielką ilość energii elektrycznej.
- Typ wbudowany w otwór okienny. Dzięki temu wymiennik ciepła parownika znajduje się w pomieszczeniu, a część ze sprężarką i skraplaczem na zewnątrz. To najstarszy rodzaj klimatyzatorów, najbardziej ekonomiczny i najłatwiejszy w montażu. Są jednak gorsze pod względem wydajności i mają wysoki poziom hałasu.
Inne ważne funkcje klimatyzacji do mieszkania
Oprócz podstawowych zasad działania klimatyzatora istnieją również dodatkowe parametry, które są bardzo ważne przy zakupie urządzenia.
- Wydajność. Wybierając klimatyzację do mieszkania, należy zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Urządzenia o mniejszej mocy zużywają mniej energii, ale nadają się tylko do małych pomieszczeń. Markowe modele są bardziej wydajne, a przy odpowiednim rozmieszczeniu są w stanie doskonale schłodzić lub ogrzać powietrze.
- Wymiary i waga.Te parametry są bardzo ważne przy wyborze klimatyzatora do mieszkania. Urządzenie nie powinno zajmować dużo miejsca, być niewygodne w montażu lub być bardzo ciężkie. W przeciwnym razie wystąpi szereg trudności związanych z instalacją. Ponadto lokalizacja zależy również od wielkości, a kierunek przepływu powietrza, a tym samym wydajność, zależy od właściwej lokalizacji. Nowoczesne systemy split mają kompaktowe jednostki o niewielkiej wadze. Modele ścienne są łatwe do montowania, nie zajmą powierzchni użytkowej pomieszczenia.
- Cicha praca. Podczas pracy klimatyzator nie powinien hałasować. Im niższy poziom hałasu, tym bardziej komfortowa atmosfera w mieszkaniu. Zwłaszcza jeśli chodzi o porę nocną, kiedy urządzenie może zakłócać zdrowy sen.
W takim przypadku lepiej wybrać bardziej nowoczesne systemy dzielone, są one dość ciche (a modele wyposażone w tryb nocny są niemal bezgłośne). Dzięki temu zapewniają bardzo cichą pracę, w przeciwieństwie do opcji okiennych i podłogowych, które są znacznie głośniejsze.
Komentarze