Przejdź do treści

Wpis bloga

ile kosztuje rekuperacja

20 września 2021 | Brak komentarzy

Ile kosztuje rekuperacja?


Wymiana powietrza jest ważna dla każdego domu. W końcu ludzki organizm potrzebuje czystego powietrza. W zależności od rodzaju pomieszczeń (biura, mieszkanie, dom lub lokal przemysłowy) dobierany jest system wentylacji. Instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej jest bardzo prosta, ponieważ wszystkie jej elementy znajdują się w kompaktowej obudowie. Dlatego ceny takich urządzeń są niższe. Jeszcze do niedawna wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem powietrza była stosowana dość rzadko, dopóki eksperci nie doszli do wniosku, że taki system jest koniecznością. Dla wielu ludzie ważny jest koszt rekuperacji i to często wpływa na podjęcie decyzji o instalacji.

Zasada wentylacji powietrza w domu polega na zasadzie rekuperacji

Jest to proces, podczas którego pewna ilość ciepła jest oddawana z wywiewanego powietrza. Ciepłe powietrze opuszczające pomieszczenie ogrzewa częściowo napływający zimny strumień w wymienniku ciepła. W ten sposób na ulicę wychodzi całkowicie wylotowe powietrze, a do pomieszczenia dostaje się nie tylko świeże, ale także już podgrzane powietrze.

Instalacja składa się z kilku części:

  • Wentylatory, które pobierają powietrze z ulicy i dostarczają je do pomieszczenia.
  • Elementy filtrujące oczyszczają tlen.
  • W sprzedaży są nowoczesne filtry, które oczyszczają powietrze z różnych bakterii i zanieczyszczeń.

Ponieważ wszystkie komponenty znajdują się w jednym monobloku, uproszczona jest nie tylko instalacja, ale także konserwacja. Podczas planowania wystarczy wstępnie przydzielić miejsce na dolnym panelu, w którym będzie zlokalizowany otwór serwisowy. Urządzenie może być montowane na ścianie lub suficie.

Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem – oszczędność i wygoda

Odzysk to zatrzymanie ciepła w powietrzu usuwanym z pomieszczenia.To znacznie oszczędza energię na ogrzewanie pomieszczenia. Ponieważ całe zgromadzone ciepło nie jest usuwane, nie ma potrzeby ponownego podgrzewania. W ten sposób ciepło z powietrza wywiewanego przez rekuperator jest przekazywane z powrotem do urządzenia, a następnie filtrowane i dostarczane z powrotem do pomieszczenia, ale ze świeżym tlenem. Efektywna centrala wentylacyjna z rekuperacją daje możliwość uzyskania oszczędności ciepła w granicach – 60 do 90%. Poza tym cena takiego systemu jest całkiem do przyjęcia. Zakup urządzenia zwróci się już po kilku miesiącach.

Ważne pytanie ile kosztuje rekuperacja? Trzeba zacząć od projektu instalacji, zdarza się, że przy jej zakupie a następnie decyzji o montażu przez producenta jest on gratisowy. Jednak w zależności od powierzchni budynku projekt taki to około 500 złotych. Jaki jest koszt urządzeń do rekuperacji? Koszt zakupu rekuperatora oraz oprzyrządowania mieści się w rozległych widełkach. Samo urządzenie to 2000 do 12 000 złotych.

Od czego to zależy?

  • Wydajność i jakość wykonania rekuperatora
  • Metraż budynku
  • Parametry techniczne
  • Inne funkcje – nawilżanie powietrza w budynku lub chłodzenie
  • Wygoda sterowania, na którą składa się automatyzacja
  • Czujniki: wilgotności, temperatury, dwutlenku węgla
  • Koszt zakupu materiałów takich jak: kształtki, kanały, rozdzielacze.
  • Zakup niezbędnych do rekuperatora: sterownik, tłumiki, kratki, czerpnie.
  • Koszt montażu: metraż domu, jego konstrukcja, ilość dodatkowych elementów do rekuperatora.

I tak rekuperatory z dolnej półki cechują się wydajnością 50% odzysku ciepła. Natomiast droższe modele to 90% odzysku ciepła i zauważalne zmniejszenie kwot na rachunkach.

Przykłady kosztów rekuperacji w zależności od metrażu budynku- netto:

  • Budynek parterowy 100 m2 – koszt rekuperacji to 12000 złotych
  • Budynek piętrowy 100 m2 – koszt rekuperacji to 12500 złotych
  • Budynek parterowy 150 m2 – koszt rekuperacji to 17000 złotych
  • Budynek piętrowy 150 m2 – koszt rekuperacji to 18000 złotych.

Do powyższych kwot należy doliczyć cenę robocizny. Uwzględniając wszystkie czynniki za całość trzeba będzie zapłacić około 25000 złotych.

Dlaczego najwyższy czas zrezygnować z wentylacji wywiewnej starego typu?

Dlaczego tradycyjna naturalna wentylacja wywiewna, montowana od wielu lat w prywatnych domach, mieszkaniach i budynkach, przestała być skuteczna? Faktem jest, że w tym przypadku ciągła penetracja powietrza do pomieszczenia powinna następować przez futryny, drzwi i pęknięcia, ale w przypadku montażu uszczelnionych plastikowych okien z podwójnymi szybami przepływ powietrza jest znacznie ograniczony, a w rezultacie naturalny system wentylacji wyciągowej przestaje działać normalnie.

Aby temperatura powietrza w pomieszczeniach była komfortowa, w okresie zimowym powietrze musi być ogrzewane. I choć sezon grzewczy nie jest taki długi, to i tak ogrzanie powietrza nawiewanego wymaga ogromnych nakładów. Jednak wady naturalnej wentylacji wywiewnej na tym się nie kończą. Z ulicy do pomieszczenia dostaje się nie tylko zimne, ale także brudne powietrze, a okresowo pojawiają się przeciągi. Nie ma możliwości kontrolowania objętości tych strumieni powietrza. Okazuje się, że z powodu niezrównoważonej wentylacji mnóstwo pieniędzy dosłownie wyrzuca się na wiatr, ponieważ ludzie są zmuszeni płacić za ogrzewanie powietrza, które w kilka minut wlatuje do komina. Nic dziwnego, że ceny energii rosną z roku na rok

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments