Przejdź do treści

Wpis bloga

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Ile prądu zużywa klimatyzacja?


Koszt energii elektrycznej rośnie z dnia na dzień, a jednym z ważnych wskaźników wpływających na wybór klimatyzatora jest ilość prądu zużywana przez klimatyzator. Urządzenie pochłania kilka razy mniej energii elektrycznej (około od 2,5 do 6) niż wytwarza. Na przykład klimatyzator, zużywając 700 W energii elektrycznej, wytwarza 2 kW mocy chłodniczej. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu freonu, który pobiera energię cieplną z pomieszczenia i wyprowadza ją przez wymiennik ciepła na ulicę.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Wszystkie klimatyzatory są podzielone na kilka rozmiarów w zależności od mocy. Minimalna wielkość standardowa to klimatyzator o mocy 2 kW zużywa 0,75 kW/h na godzinę pracy przy pełnym obciążeniu. Urządzenie 2,5 kW zużywa około 0,78 kW/h energii elektrycznej, 3,5 kW pochłania około 1 kW/h prądu, natomiast wydajny 50 kW klimatyzator potrzebuje do 1,5 kW/h.

Dla porównania: urządzenia elektryczne, takie jak telewizor plazmowy, zużywają 0,3-0,5 kW / h, komputer – 0,3 – 0,5 kW / h, żelazko – 1,0-2,5 kW. Dla wygody oceny efektywności energetycznej klimatyzatorów wprowadzono skalę współczynników efektywności energetycznej EER i COP. EER – zależność mocy wytwarzania chłodu od zużywanej energii elektrycznej. COP – ilość wytwarzania mocy cieplnej w stosunku do ilości energii elektrycznej, jakie potrzebuje urządzenie do podniesienia temperatury w pokoju.

Wyższa wartość współczynnika odpowiada wysokiej klasie efektywności energetycznej. Najwyższa efektywność energetyczna klimatyzatorów ze sterowaniem inwerterowym. Ponieważ używają zaawansowanych technologicznie sprężarek, które mają najwyższą wydajność chłodzenia. A zużycie energii elektrycznej w takich sprężarkach jest o 40% mniejsze niż w konwencjonalnych.

W przypadku klimatyzatorów rozróżnia się moc elektryczną i moc chłodniczą. Moc elektryczna wskazuje, ile energii elektrycznej w kilowatach (kW) zużyje urządzenie. Za tę energię płacisz według licznika. Wydajność chłodnicza wskazuje, ile energii zużywa się na przesyłanie ciepła z pomieszczenia na zewnątrz, ponieważ w ten sposób chłodzi klimatyzacja.

Te dwa uprawnienia są powiązane przez ERP. Współczynnik ten jest równy stosunkowi mocy chłodniczej do pobieranej mocy elektrycznej i dla klimatyzatorów domowych zawiera się w przedziale 2,5 – 4. Im wyższy EER, tym lepiej. To znaczy, jeśli zgodnie z obliczeniami wymagana moc chłodzenia wynosi 3 kW, to zgodnie z tabelami można uzyskać zużytą moc elektryczną w granicach 1 kW.

Ile prądu zużywa klimatyzator, jak obniżyć koszty?

Klimatyczne wyposażenie stwarza w pomieszczeniu przyjemny mikroklimat. Urządzenie zasilane jest z sieci, co oznacza, że po zainstalowaniu klimatyzatora pojawiają się dodatkowe koszty energii, za które trzeba będzie zapłacić. W celu rozsądnego zaplanowania własnego budżetu, wielu nabywców z góry jest zainteresowanych tym, ile energii elektrycznej zużywa dany model systemu dzielonego (split) i jak można te koszty zmniejszyć.

Cechy zużycia energii elektrycznej przez klimatyzację Ilość energii zużywanej przez klimatyzator jest niejednoznaczna i zależy od trybów pracy oraz poboru mocy. Wartość tę określają dwa główne parametry – wydajność chłodnicza i zużywająca urządzenia, podana w karcie technicznej klimatyzatora (wartość COP i EER).

Pobór mocy wskazuje pobór energii elektrycznej z linii, a parametr mocy określa, ile energii potrzebuje system. Im wyższa ta wartość, tym mniejsze zużycie energii. Kupujący powinien jednak również zrozumieć, że parametry wskazane przez producenta mogą nieznacznie różnić się od rzeczywistych kosztów. Wynika to z faktu, że podczas testowania urządzenia i obliczania jego parametrów w pomieszczeniu zostały spełnione wszystkie warunki niezbędne do minimalnego zużycia zasobów energii (zamknięte okna i drzwi). Ale w użytku domowym takie warunki nie zawsze są zachowane, co prowadzi do wzrostu zużycia energii podczas pracy systemu podzielonego.

Istnieje również kilka czynników, które wpływają na ilość zużywanej energii: klimatyzator zużywa więcej energii, gdy aktywowane są dodatkowe tryby, takie jak jonizacja i nawilżanie powietrza. Na pobór mocy wpływa również wydajność sprężarki. Klimatyzatory typu inwerterowego uznawane są za najbardziej ekonomiczny rodzaj sprzętu. Konwencjonalne systemy split, które automatycznie wyłączają się po osiągnięciu ustawionej temperatury, nie zużywają energii w trybie czuwania. Ale gdy tylko temperatura powietrza w pomieszczeniu odbiega od ustawionych parametrów, klimatyzator zaczyna pracować z pełną wydajnością, a sprężarka w tym trybie pobiera dużą ilość prądu.

Ile klimatyzator zużywa w ciągu 1 godziny/miesiąc

Aby obliczyć zużycie energii przez klimatyzator, podziel moc znamionową urządzenia przez współczynnik EER. Na przykład weźmy urządzenie klasy A o mocy chłodniczej 2,5 kW. Obliczmy zużycie energii ze wzoru: 2,5/3,2. Otrzymujemy zużycie 0,78 kWh. Zużycie energii elektrycznej jest również determinowane przez moc cieplną systemu split, która jest wskazywana w brytyjskich jednostkach cieplnych – BTU. Na przykład moc cieplna modelu 2-kilowatowego wynosi 7, dla 2,5 kW – 9, dla 3,5 kW – 12.

Zużycie prądu według mocy cieplnej:

7 – 0,65-0,75 kWh, 9 – 0,78-088 kWh, 12 – 0,96-1 kWh. Ilość energii zużywanej w miesiącu zależy od ilości godzin pracy. Na przykład w gorącym sezonie klimatyzator może działać bez przerwy przez 10-12 godzin.

Na przykład weźmy model 9, zużywany na godzinę średnio 0,78 kW. Klimatyzator przez 6 godzin pracy będzie zużywał 4,68 kW, co oznacza, że miesięczne zużycie energii elektrycznej wyniesie 140 kW. Jednak ta kalkulacja jest dość powierzchowna. Aby obliczyć dokładniejsze parametry, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, jego warunki pracy, tryby pracy i inne ważne niuanse. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments