Przejdź do treści

Wpis bloga

Jak czyścić klimatyzację w domu?

12 listopada 2021 | Brak komentarzy

Jak czyścić klimatyzację w domu?


Klimatyzacja daje wysoki komfort użytkowania pomieszczeń, zarówno podczas upalnego lata, jak i innych pór roku. Aby system mógł przez cały rok działać wydajnie i bezpieczne dla zdrowia domowników, niezbędna jest jego właściwa pielęgnacja. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych, najważniejsze jest czyszczenie klimatyzacji, które należy wykonywać systematycznie.

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?

W tym urządzeniu bez przerwy dochodzi do wymiany powietrza. Wraz z jego przepływem wszelkie zanieczyszczenia gromadzą się między innymi na wewnętrznych filtrach. Niezbędne jest więc ich wyczyszczenie czy też wymiana, abyśmy mogli oddychać cały czas świeżym powietrzem. W trakcie pracy tych sprzętów w trybie chłodzenia wydziela się też duża ilość wilgoci, co stanowi doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Obejmuje to wszystkie rodzaje klimatyzatorów, a więc te typu split, multisplit i klimatyzatory przenośne. Kumulujące się wewnątrz zanieczyszczenia obniżają również wydajność klimatyzatorów.

Jak często trzeba czyścić klimatyzację?

Taki proces należy przeprowadzać regularnie. Co ważne, czyszczenie klimatyzacji wcale nie jest trudne. Jeśli chodzi o systemy używanie do chłodzenia wnętrza, wystarczy coroczny serwis, wykonany najlepiej przed rozpoczęciem sezonu. Jeśli jednak chodzi o urządzenia używane do chłodzenia i grzania, serwis powinien być wykonywany dwa razy w roku, a więc przed okresem grzewczym oraz na początku lata. Jeżeli klimatyzacja jest bardzo silnie eksploatowana, warto ją czyścić częściej, żeby nie doprowadzić do uszkodzeń jej poszczególnych elementów i nie zaszkodzić mieszkańcom. Kiedy klimatyzacja wymaga wyczyszczenia? Należy się nią zająć, zwłaszcza jeśli zauważymy: jej zmniejszoną wydajność, głośniejszą pracę, zwiększone zużycie prądu czy wydobywający się z niej przykry zapach.

W jaki sposób czyścić klimatyzację w domu?

Wszystko zależy od posiadanego przez nas systemu. Bardziej zaawansowane urządzenia wymagają często specjalistycznych narzędzi i większej ilości poświęconego czasu. Jeśli chodzi o domowe sprzęty typu split czy multispli, nie sprawiają one kłopotów w czyszczeniu. Co ważne, wiele nowoczesnych sprzętów została wyposażonych w wygodną funkcję samooczyszczenia. Opiera się ona na precyzyjnym wysuszeniu jednostki, dzięki czemu można przeciwdziałać rozwojowi grzybów i pozostałych organizmów w urządzeniu. To bardzo pomocna opcja, aczkolwiek nie jest w stanie zastąpić dokładnego serwisu przeprowadzanego minimum raz w roku. Urządzenia typu split, multisplit i te przenośne bez problemu wyczyścimy samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że istnieje ryzyko utracenia gwarancji na urządzenie. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy też dobrze zapoznać się z budową klimatyzatora i przeczytać jego instrukcję obsługi. Serwis takiego urządzenia polega przede wszystkim na jego wyczyszczeniu i wymianie filtrów, jednak musimy wiedzieć gdzie je znaleźć.

Jak przeprowadzić proces czyszczenia klimatyzacji w domu?

Najpierw musimy podnieść przednią obudowę klimatyzatora, czyli jednostkę wewnętrzną. Następnie musimy odnaleźć filtry mechaniczne. Z ich wyciągnięciem nie będziemy mieć najmniejszych kłopotów. Wystarczy je odkurzyć odkurzaczem, po czym dokładnie wymyć pod bieżącą wodą. Do ich wyczyszczenia sprawdzą się też delikatne środki myjące. Przed samym montażem sprawdźmy jeszcze, czy są dobrze wypłukane i wysuszone. Usuńmy również wszelkie zalegające zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów. Profesjonalna firma podczas wykonywania czyszczenia klimatyzacji nie tylko sprawdza stan filtrów, ale też skraplacza, parownika, jak i sposób działania sterowników, przewodów i połączeń układów. Główną czynnością jest jednak wymiana czy wyczyszczenie filtrów. To one zbierają wszelkie zanieczyszczenia, które mogą obniżyć wydajność sprzętu. Według zaleceń producentów, filtry należy czyścić lub wymieniać co około trzy miesiące. W niektórych modelach pokazuje się komunikat na wyświetlaczu, jeśli niezbędna jest już wymiana filtra. Na jakość emitowanego powietrza wpływa też taca skroplin. Jest ona zlokalizowana w środowisku ciepłym i wilgotnym, przez co jest narażona na rozwój grzybów. Trzeba więc pamiętać o jej regularnym oczyszczaniu przy pomocy gorącej wody, jak i środków bakteriobójczych.

Odgrzybianie klimatyzacji

Zaniedbanie prac związanych z regularnym oczyszczaniem urządzenia prowadzi często do zagrzybienia klimatyzacji domowej. Dla domowników jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż powietrze wydmuchiwane jest z bakteriami. Mogą one bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie, wszystkich osób, które mają z nimi styczność. Istotna jest dezynfekcja tacy skroplin, gdzie najczęściej rozwijają się bakterie i wirusy. Ponadto, można wlać od góry parownika środek grzybobójczy, który zabija grzyby. Do odgrzybiania klimatyzacji wykorzystuje się trzy znane i skuteczne sposoby. Pierwszym sposobem jest użycie środka grzybobójczego w postaci pianki, którym spryskuje się parownik. Drugim sposób polega na zastosowaniu ozonu, który skutecznie pozbywa się grzybów. Taki zabieg przeprowadza profesjonalna firma. Ostatnia metoda to odgrzybianie ultradźwiękami.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments