Przejdź do treści

Wpis bloga

jak działa klimatyzacja

21 września 2021 | Brak komentarzy

Jak działa klimatyzacja


W klimacie umiarkowanym, zimą we wszystkich regionach jest chłodno, a latem gorąco. Z tego powodu ludzie muszą kupować klimatyzator lub system split. Ale jak można wybrać klimatyzację, gdy sklepy oferują dziesiątki opcji różniących się wyglądem, mocą i kosztami? Aby to zrobić, konieczne jest nie tylko poznanie marek, ale także znajomość zasady działania urządzeń.Tego jak działa klimatyzacja można dowiedzieć się tutaj lub u źródła, czyli specjalistów zajmujących się montażem klimatyzatorów.

Jak działa klimatyzacja?

System działa na zasadzie zamkniętej pętli. Powietrze w pomieszczeniu jest chłodzone przechodząc przez wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej, w którym odparowuje czynnik chłodniczy.

Warto rozważyć etapami schemat działania klimatyzacji:

  • Sprężarka zainstalowana w jednostce zewnętrznej spręża czynnik chłodniczy i w stanie gazowym z parownika jednostki wewnętrznej pompuje go do skraplacza.
  • W skraplaczu freon jest chłodzony poprzez wymianę ciepła z powietrzem zewnętrznym i skrapla się. Wszystko to odbywa się w wymienniku ciepła jednostki zewnętrznej.
  • Ponadto czynnik chłodniczy przechodzi przez urządzenie dławiące, w którym następuje gwałtowny spadek ciśnienia i temperatury freonu. W takim przypadku część ciekłego czynnika chłodniczego nieuchronnie przechodzi w stan gazowy.
  • Zimny freon wchodzi do wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej (parownika), gdzie w wyniku wymiany ciepła z powietrzem z pomieszczenia wrze i przechodzi ze stanu ciekłego do gazowego. Powietrze z kolei jest schładzane i dostaje się do pomieszczenia.
  • Ze względu na specyfikę pracy klimatyzatora na parowniku tworzą się krople wody – kondensacja. Zwykle podczas instalacji systemu klimatyzacji instalowana jest osobna rura do odprowadzania kondensatu. Wychodzi na zewnątrz lub do kanalizacji, aby w pomieszczeniu nie było nadmiaru wilgoci.

Schemat działania klimatyzacji

Kierunek nawiewanego powietrza z jednostki wewnętrznej regulowany jest za pomocą specjalnej kurtyny oraz żaluzji poziomo i pionowo.

Jaka jest zasada działania klimatyzatora inwerterowego?

Specyfiką tego urządzenia do klimatyzacji jest to, że sprężarka włącza się raz na cały czas pracy klimatyzatora i jest w tym stanie stale zmieniając liczbę obrotów w zależności od jego obciążenia. Z kolei konwencjonalny klimatyzator (włącz/wyłącz) okresowo włącza się i wyłącza bez zmiany liczby obrotów. Inwerter oszczędza energię i wydłuża żywotność sprężarki, ponieważ działa bez włączania/wyłączania, ale płynnie zmienia liczbę obrotów. Inwerter oszczędza energię i wydłuża żywotność sprężarki, ponieważ działa bez włączania/wyłączania, ale płynnie zmienia liczbę obrotów.

Model falownika będzie bardziej ekonomiczny niż jakikolwiek inny klimatyzator, jeśli będzie działał, przez co najmniej kilka godzin bez wyłączania. Model falownika, podobnie jak konwencjonalny klimatyzator, ma dwa bloki – zewnętrzny i wewnętrzny. Jednostka zewnętrzna posiada sprężarkę, orurowanie freonowe, wentylator i skraplacz. Jednostka wewnętrzna składa się z parownika, wentylatora, żaluzji, filtra i specjalnej tacy na skropliny.

Urządzenie i zasada działania systemu dzielonego w klimatyzacji

Konwencjonalny klasyczny system split składa się z dwóch bloków – zewnętrznego i wewnętrznego. Urządzenie zewnętrznego bloku systemu podziału typu włącz / wyłącz jest prawie zawsze takie samo.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji

Jednostka zewnętrzna zawiera sprężarkę, skraplacz, zawór czterodrogowy i rurkę kapilarną. Wszystkie jednostki zawierają filtr osuszacz, który oczyszcza i osusza czynnik chłodniczy przed ewentualnym wnikaniem wilgoci do układu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. W systemach klimatyzacji typu split tablica sterownicza znajduje się również w jednostce zewnętrznej, która jest również dostępna w systemach multisplit. Ze względu na to, że sprężarka znajduje się w jednostce zewnętrznej, poziom hałasu z działającego klimatyzatora w mieszkaniu jest znacznie niższy niż od strony ulicy.

Połączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną odbywa się za pomocą rurociągów freonowych. Istnieje również przewód odpływowy oraz kabel elektryczny do zasilania jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora powinna zawsze znajdować się od strony ulicy. Mocuje się na zewnątrz ściany. Jeśli klimatyzator musi być zainstalowany na wystarczającej wysokości nad ziemią i nie jest możliwe zamontowanie jednostki zewnętrznej w zwykły sposób, zapraszamy wspinaczy ze specjalnym sprzętem i wyposażeniem. Bez takich urządzeń nie jest możliwe zainstalowanie jednostki zewnętrznej wysoko. Jednostka zewnętrzna może być również montowana na dachach budynków, na nieprzeszklonych balkonach i loggiach, otwartych wspólnych balkonach lub klatkach schodowych z otwartym dostępem do ulicy.

Urządzenie wewnętrzne do klimatyzacji

Wewnętrzne bloki systemu dzielonego klimatyzacji znacznie różnią się od siebie. Po pierwsze, zależy to od producenta, tj. wszystkie jednostki wewnętrzne różnią się konstrukcją, po drugie, jednostki różnią się rodzajem instalacji, a zatem mają znaczną różnicę nie tylko w konstrukcji panelu przedniego, ale także w całym przypadku. Również jednostki wewnętrzne, w zależności od producenta, mocy i modelu, mogą różnić się komponentami, funkcjonalnością i wymiarami całkowitymi.

Działanie jednostki wewnętrznej reguluje płytka elektroniczna. Jednostka wewnętrzna zawiera filtry do oczyszczania powietrza, automatykę, parownik oraz wentylator do przedmuchu wymiennika ciepła parownika. Głównymi funkcjami nowoczesnych systemów typu split są wentylacja, osuszanie, chłodzenie, ogrzewanie oraz utrzymywanie zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Kontrolowane za pomocą pilota. Prawie wszystkie nowoczesne modele systemów dzielonych są wyposażone w pilota. Z jego pomocą nie tylko urządzenie jest włączane i wyłączane, ale także kontrolowane są wszystkie funkcje – ustawianie reżimu temperatury, włączanie regulacji czasu, programowanie zadań, włączanie wszystkich trybów przewidzianych przez konkretny model klimatyzatora.

5 1 vote
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments