Przejdź do treści

Wpis bloga

Jak działa rekuperacja

21 września 2021 | Brak komentarzy

jak działa rekuperacja


Powiew świeżego powietrza to odczuwanie przyjemności o każdej porze. Ale skąd go wziąć w dusznym biurze lub małym mieszkaniu? System rekuperacji pomoże rozwiązać problem jakości i czystości powietrza wdychanego w pomieszczeniach. Dzięki wentylacji mechanicznej w mieszkaniu i prywatnym domu łatwo jest stworzyć idealny mikroklimat ze stałym dopływem świeżego, czystego powietrza bez znacznych strat ciepła.

Czym jest rekuperacja?

To system odzysku ciepła, czyli nowoczesny system wentylacyjny, który przez cały rok dostarcza świeże powietrze oraz powietrze wywiewane. Jednocześnie usuwa z mieszkania wszelkie szkodliwe substancje i oczyszcza powietrze. Oprócz tego, że system zapewnia czyste powietrze, magazynuje 50% ciepła w mieszkaniu. Jest to szczególnie doceniane, gdy opłaty za ogrzewanie są bardzo wysokie. Dzięki temu rekuperacja poprawia jakość powietrza w mieszkaniu i oszczędza na kosztach ogrzewania.

Dlaczego dobra wentylacja jest ważna?

Nasze samopoczucie zależy, od jakości wentylacji. Powietrze w centralnych dzielnicach wielkich miast jest nasycone dwutlenkiem węgla i substancjami pylistymi, a nowe meble w mieszkaniach zawierają alergeny. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia, jakość snu i wydajność.Tylko wysokiej jakości system wentylacji, który zapewni pełną cyrkulację powietrza, może rozwiązać te problemy.

Rekuperatory to konstrukcje typu wentylacyjnego, których głównym ogniwem jest wymiennik ciepła. Głównym zadaniem takiego urządzenia jest odzyskiwanie energii cieplnej traconej przez system wentylacyjny. Dzięki temu latem do pomieszczenia nie dostaje się gorące powietrze, a zimą zimne.To znacznie zmniejsza straty ciepła i oszczędza koszty ogrzewania.

Centrala wentylacyjna z rekuperacją składa się z 5 głównych elementów konstrukcyjnych:

  • Urządzenia dolotowe powietrza z ulicy
  • Urządzenia do usuwania powietrza z pomieszczeń
  • Wentylacja z rekuperatorem
  • Kanały łączące system
  • Dyfuzory do regulacji kierunku i ilości poruszającego się strumienia powietrza.

System rekuperacji w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym pozwala na zaoszczędzenie do 90% ciepła i obniżenie kosztów finansowych ogrzewania domu zimą i chłodzenia powietrza latem.

Jak działa rekuperacja? 

Rekuperator ciepła jest dwuścienny z przegrodami o wysokiej przewodności cieplnej. Zapobiega mieszaniu się ciepłych i zimnych mas poruszających się równolegle lub poprzecznie. Jednak przez przegrody strumień powietrza pobierany z ulicy jest schładzany lub podgrzewany przez masy wychodzące z pomieszczenia do żądanej temperatury. Na tej podstawie dochodzimy do wniosku: rekuperacja to zwrot energii do ponownego działania.

Domowy rekuperator jest często wyposażony w specjalne kratki, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu, brudu, pyłków i owadów do pomieszczeń. Zmniejsza się całkowita liczba bakterii wywołujących choroby. Dzięki temu powietrze wlotowe może zostać oczyszczone. Rekuperator to skrzynka, którą zazwyczaj montuje się w łazience lub garderobie pod sufitem. Nie zajmuje przestrzeni użytkowej i nie przeszkadza w instalacji sprzętu.

Świeże powietrze z ulicy dostaje się do systemu wentylacyjnego przez kanał, przechodzi przez filtr gruboziarnisty, filtr drobny, wchodzi do wymiennika ciepła, a następnie do sypialni i salonu. Jednocześnie powietrze wywiewane jest pobierane z łazienki i kuchni, przechodzi przez filtr, oddaje swoje ciepło przez wymiennik ciepła do świeżego chłodnego powietrza z ulicy i jest wyrzucane do centralnego kanału na dachu budynku.

Filtry zgrubne można od czasu do czasu wyjmować i czyścić. Zaleca się wymianę filtra dokładnego raz w roku. System wentylacji można regulować za pomocą pilota, w tym bardziej intensywne tryby wymiany powietrza, na przykład podczas gotowania w kuchni i przyjmowania gości, lub minimalny podczas wyjazdu na wakacje. Można także wybrać temperaturę powietrza, ustawić regulator czasu tygodniowy i kontrolować inne parametry.

Wybierając rekuperator, najrozsądniej jest zastosować klasyfikację według rodzaju konstrukcji:

  • Rekuperator płytowy. Wymiennik ciepła wewnątrz konstrukcji składa się z kilku stałych płyt. Mogą być wykonane z dowolnego materiału o wysokiej przewodności cieplnej: miedzi, aluminium, tworzywa sztucznego, celulozy itp. Prądy powietrza będą przechodzić przez szereg kaset, ale ze względu na różnicę temperatur może na nich osadzać się kondensacja. W mroźnej porze staje się to problemem, obniżającym wydajność urządzenia. Jednak urządzenia odwadniające eliminują tę wadę.
  • Obrotowy system odzyskiwania powietrza. Strumienie są napędzane przez obracające się łopatki jednego lub pary wirników. Cylindryczne urządzenia naprzemiennie uruchamiają powietrze wychodzące i wchodzące, przepychając je przez płyty i bęben. Wentylacja obrotowa z rekuperacją jest wydajniejsza i lepsza niż wentylacja płytowa, ale jej gabaryty są znacznie większe. Zaleca się stosowanie takich instalacji w obiektach przemysłowych, halach handlowych lub dużych domach prywatnych.
  • Rekuperator komorowy. Zgodnie z zasadą ruchu mas powietrza ten typ rekuperatora jest podobny do obrotowego. Oddzielna komora jest najpierw zasilana powietrzem z pomieszczenia. Ogrzewa ściany komory i oddaje jej energię. Ponadto do sąsiedniej komory dostarczane jest oczyszczone powietrze uliczne, ogrzewane przez granice zbiorników.
0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments