Przejdź do treści

Wpis bloga

jak wyglada rekuperacja

21 września 2021 | Brak komentarzy

Jak wygląda rekuperacja


W ostatnich latach ludzie dużą mówią o ponownym wykorzystaniu zasobów i ogólnie jakichkolwiek korzyściach, teraz to nie tylko oszczędzanie własnych środków, ale także wkład w przyszłość planety, która najwyraźniej jest wciąż trochę zmęczona naszą nadmierną aktywnością.Tymczasem w wielu systemach i mechanizmach od dawna przewidziana jest zasada rekuperacji, która pozwala częściowo zrekompensować koszty wynikające z ponownego wykorzystania zmarnowanych zasobów. Jak wygląda rekuperacja, o tym poniżej?

Odzyskiwanie – rekuperator

Wraz z rozwojem energooszczędnych technologii na rynku systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych szczególną popularność zyskały rekuperatory powietrza – urządzenia do przekazywania energii cieplnej z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Rekuperacja to ogrzewanie zimnego powietrza nawiewanego poprzez wymianę usuwanego ciepłego powietrza. Rekuperator to urządzenie, w którym zachodzi proces przenoszenia ciepła z ciepłego powietrza odprowadzanego przez system wentylacyjny do zimnego powietrza nawiewanego.

Odzyskiwanie uważa się za skuteczne, jeśli pomieszczenie jest wentylowane bez strat energii. W tym przypadku sprawność wynosi 100%, czyli ogrzane powietrze wywiewane oddaje 100% swojego ciepła do powietrza nawiewanego.Technicznie nie da się tego osiągnąć. Zwykle wynik uważa się za mieszczący się w normalnym zakresie, gdy sprawność mieści się w zakresie od 30 do 90%. Wynik zerowy (wydajność otwartego okna) jest następujący. Napływające zimne powietrze chłodzi pomieszczenie, a gorące powietrze jest usuwane bez dalszego użytkowania.

Czym jest rekuperator i jakie są jego funkcje?

Rekuperator to urządzenie, które ma za zadanie przekazywać energię cieplną z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego do pomieszczenia. W tym przypadku energia cieplna jest rozumiana zarówno, jako ciepło, jak i chłodzenie, to znaczy powietrze wywiewane może oddać zarówno swoje ciepło, jak i zimno do powietrza nawiewanego, odpowiednio je ogrzewając lub chłodząc.

Główną funkcją rekuperatora jest pozyskiwanie użytecznej energii z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Uzupełnieniem tej funkcji jest warunek: przepływy nie mogą być mieszane, to znaczy powietrze nawiewane nie może być znacząco zanieczyszczone powietrzem wywiewanym. W systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych taka produkcja energii ma znaczenie zarówno zimą, jak i latem.

Zadania rekuperacji

Zimą zadaniem rekuperatora jest zapewnienie darmowego grzania powietrza nawiewanego kosztem powietrza wywiewanego. W tym celu strumień zimnego powietrza z zewnątrz i strumień ciepłego powietrza wywiewanego z pomieszczenia trafia do wymiennika ciepła, gdzie powietrze wywiewane ogrzewa powietrze nawiewane. Ponieważ powietrze wywiewane i tak byłoby wyrzucane na ulicę, można powiedzieć, że to ogrzewanie jest darmowe.

W przypadku centrali wentylacyjnej takie ogrzewanie pozwala na znaczne oszczędności na mocy nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej. Załóżmy, że temperatura powietrza dostarczanego do pomieszczenia zimą powinna wynosić +18 ° C, a temperatura zewnętrzna -26 ° C. Zatem moc grzałki w układzie bez rekuperatora należy obliczyć na podstawie grzania przy 18- (26) = 44 °C.

Przy zastosowaniu rekuperatora powietrze nawiewane może zostać podgrzane powietrzem wywiewanym np. do temperatury +10°C. W takim przypadku moc grzałki należy obliczyć na podstawie grzania tylko o 18-10 = 8°C. Ponieważ moc nagrzewnicy jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur, rekuperator zaoszczędziłby (44-8) / 44 = 82% mocy centrali wentylacyjnej.

Zasada działania rekuperacji

Rekuperacyjne płytowe wymienniki ciepła to urządzenia, których powierzchnię wymiany ciepła tworzy zestaw cienkich metalowych płyt tłoczonych o pofałdowanej powierzchni. Płyty są na przemian obracane o 180° do siebie i składane w jeden pakiet, tworząc między sobą kanały, przez które przepływają chłodziwa, wymieniając energię cieplną. Tak więc kanały z ogrzewaniem i podgrzewanymi substancjami przeplatają się ze sobą

Gdzie montowana jest rekuperacja?

Rekuperator montowany jest w prawie wszystkich urządzeniach wentylacyjnych, które z kolei są instalowane w prawie wszystkich budynkach i instytucjach z wentylacją wymuszoną. Są to prywatne budynki mieszkalne, przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe, biura, restauracje, kompleksy handlowo-rozrywkowe itp. Jego zasada działania jest dość prosta. Zimą dzięki podgrzaniu powietrza wywiewanego w systemie wentylacyjnym ogrzewa wpływające zimne powietrze, oszczędzając w ten sposób energię. Latem w układzie klimatyzacji zachodzi proces odwrotny, urządzenie schładza powietrze. Dlatego jest nieodzownym elementem systemu wentylacyjnego.

Wydaje się, że to doskonałe rozwiązane. I każdy powinien decydować o jego zamontowaniu indywidualnie. Ile energii zużywa się na wentylację? Ile to jest w kategoriach pieniężnych? Przy stale rosnących zasobach energii możliwość zaoszczędzenia od 40% do 90% na eksploatacji sprzętu powinna przynajmniej zainteresować.Trzeba skontaktować się ze specjalistami firmy zajmującej się produkcją i montażem rekuperatorów, jej pracownicy pomogą w wyborze najlepszej opcji w tej konkretnej sytuacji.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments