Przejdź do treści

Wpis bloga

Jaka klimatyzacja do bloku?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Jaka klimatyzacja do bloku?


Klimatyzator w bloku to coraz częstsze zjawisko. Montaż tego urządzenia jest możliwy, o ile spełnimy kilka podstawowych warunków. Upał w okresie letnim jest niekiedy bardzo uciążliwy, z tego powodu tak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Na jaką klimatyzację do mieszkania warto się zdecydować? Jakie pozwolenia i przepisy mają znaczenie w przypadku klimatyzacji? Jakie są rodzaje klimatyzacji przeznaczonych do mieszkania? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem klimatyzatora? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Na jaką klimatyzację do mieszkania warto się zdecydować?

Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się klimatyzacje SPLIT. Ich cechą charakterystyczną jest to, że umożliwiają chłodzenie powietrza w jednym pomieszczeniu. Tego typu klimatyzator posiada jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną- oba elementy są ze sobą połączone. Jeśli zależy nam na nieco bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, godna uwagi jest klimatyzacja multisplit, która to daje możliwości co do podłączenia do urządzenia zewnętrznego kilku wewnętrznych jednostek. W praktyce oznacza to, że jesteśmy w stanie schłodzić więcej pomieszczeń. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszelkie irytujące dźwięki pozostają na zewnątrz, a wewnątrz praca urządzenia jest niesłyszalna. Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, montaż w mieszkaniu nie powinien stworzyć problemów. Przed zawieszeniem zewnętrznej jednostki należy zwrócić uwagę na podstawowe procedury. Ingerencja w elewację często jest możliwa dopiero po tym, jak uzyskamy zgodę od uprawnionych do tego organów. Należy w tym miejscu podkreślić, że klimatyzacja nie powinna być zainstalowana w lokalu, jeśli nie jest on własnością inwestora.

Jakie pozwolenia i przepisy mają znaczenie w przypadku klimatyzacji?

Nie da się ukryć, że ulokowanie zewnętrznej jednostki klimatyzacji może okazać się niekiedy nieco problematyczne. W tym celu najczęściej wykorzystuje się balkon, niestety nie wszystkie mieszkania mają dostęp do tego udogodnienia. Dodatkowo jest to część wspólna, w konsekwencji ingerencja w jej wygląd wiąże się z koniecznością uzyskania specjalnej zgody od zarządcy lub administracji. W sytuacji, gdy mieszkanie posiada balkon, wówczas jednostka jest umieszczana na posadzce. Jeśli jednak nie posiadamy go, to niemalże jedynym rozwiązaniem jest montaż zewnętrznego urządzenia bezpośrednio na ścianie. Takie czynności wymagają uzyskania pisemnej zgody od administratora budynku. Warto mieć na uwadze, że jeśli mieszkanie znajduje się na wyższych piętrach, to niekiedy niezbędne może okazać się wynajęcie koszowego podnośnika. Jest to dość kosztowne i wymaga od nas dużego zaangażowania. Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie jednostki na dachu.

Jakie są rodzaje klimatyzacji przeznaczonych do mieszkania?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że klimatyzacja przenośna we własnościowym mieszkaniu nie wymaga od nas uzyskania zgody, o ile mamy do czynienia z urządzeniem przenośnym. Nie ma konieczności jego montowania i instalowania- w końcu jest to jeden z wielu sprzętów kupionych do domu, w konsekwencji nikt nie zabroni nam korzystania z niego. Pamiętajmy jednak, że efekty są wówczas mniej satysfakcjonujące, co warto mieć na uwadze. Urządzenia te posiadają rurę, której średnica wynosi kilka centymetrów. Powinna zostać umiejscowiona poza schładzanym pomieszczeniem. Wykonywanie w tym celu specjalnej dziury mija się z celem, znacznie rozsądniejsze jest wystawienie rury przez okno. Jeśli chodzi o klimatyzatory blokowe, to niestety nie należą do najcichszych. Oczywiście wpływa to na ich niekorzyść. Klimatyzatory SPLIT są nieco lepszym rozwiązaniem, bowiem ich jednostka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz, przez co nie słyszymy generowanego hałasu- jest to ogromne udogodnienie. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem klimatyzatora?

Wybór klimatyzacji do bloku może wydawać się na pierwszy rzut oka dość problematyczny. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na kilka parametrów, wówczas podjęcie ostatecznej decyzji nie powinno sprawiać nam problemów. Przede wszystkim upewnijmy się, że istnieje możliwość łatwej regulacji temperatury. Kluczowa jest kwestia niskiego poziomu hałasu, a także odpowiednich filtrów powietrza. Skupmy się na kwestii nawilżania powietrza, na trybie grzewczym i zautomatyzowanym działaniu- ma to pozytywny wpływ na komfort użytkowania. Jeśli chodzi o opcje sterowania, to nie mogą być skomplikowane. Im bardziej intuicyjne działanie, tym lepiej dla użytkowników. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre urządzenie nie pobierają powietrza z zewnątrz, a jedynie przetwarza to, które znajduje się w pomieszczeniu. Właśnie z tego powodu filtry mają tak ogromne znaczenie. Poziom hałasu natomiast odpowiada za nasz komfort akustyczny. Oczywiście im cichsze jest urządzenie, tym lepiej dla mieszkańców bloku. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments