Przejdź do treści

Wpis bloga

Jaka klimatyzacja do domu?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Jaka klimatyzacja do domu?


Dobry klimatyzator nie jest tanim zakupem i warto zwrócić uwagę na jego wybór. Sklep z takim sprzętem oferuje różne modele, ale który klimatyzator jest lepszy i czym się od siebie różnią? Aby dobrze dopasować urządzenie trzeba uwzględnić najważniejsze parametry chociażby takie jak metraż pomieszczenia lub całego domu. Dużą powierzchnia do schłodzenia wymaga mocniejszego klimatyzatora.

Jaka klimatyzacja do domu?

Jeśli moc jest niewystarczająca, klimatyzator po prostu nie poradzi sobie z chłodzeniem, szczególnie podczas upałów. Co więcej, jeśli jest zbyt mocny, zużycie energii będzie nieracjonalnie wysokie. Ponadto klimatyzator często się wyłącza i włącza, ponieważ pożądana temperatura powietrza w małym pomieszczeniu jest szybko osiągana. A ciągłe przełączanie przyspiesza jego zużycie. Dlatego do małych pomieszczeń w domu jednorodzinnym lepiej wybrać klimatyzatory o mniejszej mocy, a do przestronnych domów mocniejsze modele. Do schłodzenia 25 metrów sześciennych potrzeba średnio około 2,5 kW mocy (lub 1 kW mocy do chłodzenia co 10 metrów kwadratowych dla pomieszczeń o suficie 2,5 metra). Jeśli pomieszczenie ma mocne urządzenia grzewcze lub jest zwykle pełne ludzi, moc może być nieco wyższa. Nie bez znaczenia jest również rodzaj systemu klimatyzacji w domu.

Główne cechy klimatyzacji do domu jednorodzinnego

  • Klimatyzatory okienne. Jest to niedroga i kompaktowa opcja wbudowana w okno. Bardzo prosta konstrukcja, w której wszystkie elementy są zmontowane w jednym bloku.Teraz takie klimatyzatory są niepopularne ze względu na wysoki poziom hałasu podczas ich pracy i niemożność montażu na nowoczesnych plastikowych oknach.  
  • Klimatyzatory mobilne.Ta opcja jest odpowiednia dla osób wynajmujących mieszkanie na krótki czas, są również popularne wśród mieszkańców domków letniskowych. Klimatyzator mobilny nie wymaga montażu i demontażu, można go po prostu przenieść z miejsca na miejsce. Wadami takich modeli są wysoki poziom hałasu, nieporęczność i niewielka powierzchnia chłodzenia tzn. nie więcej niż 25 metrów kwadratowych.

Systemy dzielone split i muliti-split to doskonała klimatyzacja do domu

Do tej pory jest to najpopularniejszy model klimatyzatorów, składający się z dwóch bloków – wewnętrznego i zewnętrznego. Bloki mogą znajdować się w odległości do 20 metrów od siebie. Systemy Split wyróżniają się niskim poziomem hałasu, niewielkimi rozmiarami oraz różnorodnością funkcji. Klimatyzatory te są wyposażone w najnowocześniejsze filtry powietrza i posiadają systemy kontroli przepływu powietrza. Są odpowiednie do schłodzenia pomieszczeń o metrażu od 15 do 90 m2.

Wszystkie nowoczesne systemy split są wyposażone w pilota na podczerwień. Dzięki temu proces obsługi jest łatwiejszy i wygodniejszy, ponieważ można regulować temperaturę powietrza, intensywność, położenie, aby zmienić kierunek przepływu powietrza. W porównaniu ze starszymi modelami, które są dość proste technologicznie, wiele nowoczesnych modeli ma elektroniczne sterowanie i opcje, takie jak timer i regulacja trybów pracy. Ustawienia można zapisać i w razie potrzeby powrócić do nich. Dzięki temu można zaprogramować klimatyzator na określone parametry i zapomnieć o tym, ciesząc się komfortową temperaturą w domu.

Systemy multi-split.Takie klimatyzatory różnią się od poprzedniego typu liczbą jednostek wewnętrznych, których może być dwie lub nawet dziewięć przy jednym klimatyzatorze zewnętrznym.To dobry klimatyzator do domów jednorodzinnych składających się z kilku pomieszczeń, ale ma wyższą cenę. Systemy multi-split wybierane są często, gdy niemożliwe jest umieszczenie dużej liczby bloczków na elewacji budynku, na przykład, gdy budynek jest zabytkiem architektury lub właściciele po prostu nie chcą psuć wyglądu domu.

Klimatyzatory kanałowe i kasetonowe do domu

  • Klimatyzacja kanałowa to systemy montowane za sufitem podwieszanym, który całkowicie ukrywa jednostkę wewnętrzną. Schłodzone powietrze przedostaje się przez specjalny kanał również umieszczony za sufitem. Jeden taki klimatyzator wystarczy, aby stworzyć komfortowy klimat w domu jednorodzinnym. Klimatyzatory kanałowe również rozwiązują problem wentylacji. Wady to złożoność oddzielnych ustawień temperatury w różnych pomieszczeniach oraz konieczność montażu sufitów podwieszanych.
  • Klimatyzatory kasetonowe.Ten rodzaj klimatyzatora przypomina ten opisany powyżej i również wymaga sufitów podwieszanych. Różnica polega na konstrukcji jednostki wewnętrznej – klimatyzatory kasetonowe rozprowadzają schłodzone powietrze przez dolną część jednostki. Takie klimatyzatory nie psują wnętrza, są niewidoczne, od dołu jest tylko ozdobna kratka. Klimatyzatory kasetonowe równomiernie rozprowadzają powietrze we wszystkich kierunkach, a jeden klimatyzator wystarczy do schłodzenia dość przestronnego pomieszczenia.

Po wybraniu rodzaju klimatyzatora, którego potrzebujesz, możesz wybrać model. Obecnie na rynku są dziesiątki producentów z różnych krajów, a czasami cena modeli o bardzo podobnych cechach od różnych producentów znacznie się różni. Aby kupić dobry klimatyzator, który będzie służył przez długi czas, musisz dowiedzieć się, które produkty jakich producentów są obecnie na rynku. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments