Przejdź do treści

Wpis bloga

Jaka klimatyzacja do mieszkania?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Jaka klimatyzacja do mieszkania?


Montaż klimatyzacji w mieszkaniach jeszcze kilkanaście lat temu wydawał się całkowicie nie do pomyślenia, ponieważ montowano ją wyłącznie w biurowcach czy supermarketach. Stare modele klimatyzacji były bardzo hałaśliwe, a dodatkowo energożerne. Tym samym inwestycja w klimatyzację w domu wydawała się bardzo nieopłacalna. Niektórzy alarmowali też, że klimatyzacja wywiera negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Na szczęście, obecnie nowoczesne systemy klimatyzacji działają znacznie efektywniej i bezpieczniej aniżeli ich stare odpowiedniki. Na rynku mamy dostępnych wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym klimatyzacja jest w zasięgu ręki każdego człowieka. W poniższym artykule tłumaczymy, o czym należy pamiętać podczas wyboru klimatyzacji do mieszkania. Zapraszamy do lektury.

Klimatyzacja do mieszkania – najważniejsze informacje 

Liczba osób, które decydują się na zamontowanie klimatyzacji w swoim domu, z roku na rok rośnie. Mimo iż dawniej uważano, że klimatyzacja może być montowana wyłącznie w dużych biurowcach czy zakładach produkcyjnych, w tej chwili obecność klimatyzacji w mieszkaniach nikogo już nie dziwi. Omawiany trend przybrał na sile zwłaszcza w związku z postępującymi zmianami klimatu, które sprawiają, że w trakcie miesięcy letnich temperatura w mieszkaniach pozbawionych klimatyzacji jest tak wysoka, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie wszystkim domownikom.

W związku ze wzmożonym popytem liczba firm oferujących usługi w zakresie klimatyzacji uległa na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła. Na rynku możemy zaopatrzy się zarówno w tanie urządzenia przenośne obniżające temperaturę w domu jak i mocno zaawansowane systemy klimatyzacyjne. Decyzję odnośnie wyboru konkretnego rozwiązania w zakresie klimatyzacji warto podjąć uwzględniając swoje własne potrzeby, specyfikę miejsca zamieszkania oraz budżet, którym dysponujemy. 

Zaawansowany system klimatyzacji – jak to działa?

Najbardziej znanym rozwiązaniem w zakresie profesjonalnej klimatyzacji w mieszkaniu jest split. Dzięki niemu można schładzać na bieżąco temperaturę w jednym, wybranym wcześniej pomieszczeniu. Taki klimatyzator składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej – są one ze sobą połączone. Lepszym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest multisplit. Pozwala on na podłączenie do jednego urządzenia zewnętrznego nawet kilka jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że instalując multisplit możemy chłodzić kilka pomieszczeń w mieszkaniu jednocześnie, co jest ogromnym atutem tego rozwiązania. 

Niewątpliwym atutem klimatyzatorów typu split jest fakt, że wszystkie urządzenia emitujące rozmaite dźwięki są zlokalizowane na zewnątrz. Dzięki temu domownicy nie słyszą odgłosów pracy urządzenia. Montaż urządzeń do zaawansowanego systemu klimatyzacji nie powinien sprawiać jakichkolwiek problemów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że umieszczenie urządzeń zewnętrznych związanych z systemem klimatyzacji może wiązać się z koniecznością spełnienia określonych procedur. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w bloku. Wówczas konieczne jest uzyskanie stosownej zgody na postawienie na balkonie takiego urządzenia. 

Zazwyczaj polega to na złożeniu specjalnego wniosku, do którego dołącza się projekt instalacji, szacowany poziom emitowanego hałasu przez zamontowane urządzenie, jego wymiary i miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Czasami spółdzielnie mieszkaniowe działające w blokach żądają także od osób chcących zamontować klimatyzację dostarczenia zgód sąsiadów, aby była stuprocentowa pewność, że nikt nie ma nic przeciwko takiej inwestycji. Jeśli uzyskanie zgody nie będzie możliwe z powodu sprzeciwu sąsiadów, nie trzeba się załamywać. Alternatywą dla zaawansowanego systemu klimatyzacji jest zakup przenośnego klimatyzatora. Takie urządzenie również w efektywny sposób może schłodzić nasze mieszkanie.

Przenośny klimatyzator – tanie i efektywne rozwiązanie 

Przenośny klimatyzator jest absolutnie rewelacyjnym rozwiązaniem dedykowanym wszystkim osobom, które chciałyby schłodzić swoje mieszkania stosunkowo niskim kosztem, a jednocześnie zależy im na tym, by zakupione urządzenie wyróżniało się odpowiednio wysoką efektywnością. Liczba dostępnych na rynku klimatyzatorów jest naprawdę imponująca. Zazwyczaj są one wyposażone w szereg funkcji dodatkowych takich jak pochłanianie wilgoci, ogrzewanie, schładzanie, filtrowanie zanieczyszczeń w powietrzu.

W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, możemy określać nie tyko temperaturę pożądaną przez nas w danym pomieszczeniu, ale też określić, jaki chcielibyśmy osiągnąć poziom wilgotności. Warto pamiętać o tym, że specjaliści podkreślają, iż temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 6 stopni w porównaniu z temperaturą panującą na zewnątrz. Zbyt mocne chłodzenie pomieszczeń może doprowadzić do wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych w postaci przeziębienia. Podsumowując, przenośny klimatyzator będzie rewelacyjnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chciałyby schłodzić swoje mieszkanie stosunkowo niskim kosztem i nie chcą inwestować w zaawansowany system klimatyzacji. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments