Przejdź do treści

Wpis bloga

Kiedy klimatyzacja w pracy?

14 grudnia 2021 | Brak komentarzy

Kiedy klimatyzacja w pracy?


Wielu pracodawców stoi przed trudną decyzją dotyczącą tego, czy warto inwestować w system klimatyzacji, czy nie? Oczywiście, klimatyzacja wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak niesie ze sobą wiele korzyści. Klimatyzacja w miejscu pracy jest już właściwie standardem. Każda nowoczesna firma posiada system chłodzący powietrze, dzięki któremu zapewnia się optymalne warunki do pracy. Innowacyjne urządzenia są skuteczne, ciche i właściwie niewidoczne. Istotne jest to, aby były prawidłowo zamontowane, wówczas nie da się odczuć ich obecności, a jedynie efekty działania sprzętu. Klimatyzacja okazuje się nieoceniona zwłaszcza podczas bardzo upalnych dni, kiedy temperatura za oknem wynosi nawet ponad 30 stopni.

Jaka powinna być odpowiednia temperatura w miejscu pracy?

Warunki panujące w miejscu w pracy wpływają w znaczący sposób na wydajność pracowników. Według przepisów temperatura powinna wynosić minimum 14 stopni w przypadku pracy fizycznej oraz 18 stopni w pomieszczeniach biurowych. Maksymalna wartość temperatury w miejscu pracy nie powinna przekraczać 30 stopni.

Klimatyzacja a przepisy BHP

Warto zainstalować klimatyzacje w miejscu pracy z paru względów. Nie chodzi jedynie o obowiązujące przepisy, ale też o sam komfort pracowników. Przed przystąpieniem do jej montażu, należy jednak uwzględnić parę ważnych kwestii. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej: 

  • Powietrze dopływające do miejsca pracy z zewnątrz przy wykorzystaniu klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej powinno zostać oczyszczone ze szkodliwych substancji i pyłów.
  • Klimatyzacja albo wentylacja nie może powodować przeciągów, przegrzewania miejsca pracy czy przeziębienia pracowników. Wyjątkiem jest wentylacja awaryjna.
  • Strumień powietrza wydostający się z urządzeń wentylacji nawiewnej nie może być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w miejscu pracy?

Zwiększona wydajność pracowników

Klimatyzacja do firmy oraz biura znacząco zwiększa wydajność pracowników. Właśnie dlatego warto zdecydować się na montaż takiego sprzętu w miejscu pracy. Właściwie dobrane i prawidłowo wykorzystywane urządzenie umożliwia uzyskanie optymalnej i stałej temperatury, wynoszącej 20-24 stopnie. To świetne warunki do pracy, dzięki którym pracownicy będą czuli się komfortowo, co przełoży się na ich efektywność. Zachowanie odpowiedniej temperatury sprawia, że pracownicy mogą lepiej skupić się na powierzonych zadaniach, nie robią sobie zbyt częstych przerw i czują się dobrze. Działa to również korzystnie na samą ich kreatywność. Zdrowe powietrze pozbawione zanieczyszczeń przyczynia się też do zachowania ich dobrego zdrowia i samopoczucia. Przeciwdziała poceniu się, pozwala na dobrą koncentrację i prawidłowe działanie układu nerwowego.

Niski poziom generowanego hałasu

Klimatyzacja jest też znakomitą metodą na zniwelowanie poziomu hałasu. Poprzez skorzystanie z niej, można uniknąć otwierania okien. W szczególności biura umieszczone obok ruchliwych ulic narażone są na spore natężenie hałasu, który przeszkadza w codziennej pracy. Co ważne, urządzenie to działa niezmiernie cicho, a więc nie utrudnia pracy.

Możliwość chłodzenia i ogrzewania wnętrza

Klimatyzatory nie tylko skutecznie ochładzają powietrzne, ale też są w stanie dogrzewać pomieszczenia. Mogą być więc użytkowane nie tylko w okresie letnim, ale również w sezonie jesienno-zimowym czy wiosennym. To propozycja uniwersalna, wydajna i wygodna w użytkowaniu.

Oczyszczanie powietrza

Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję oczyszczania powietrza. Posiadają one specjalne filtry przeciwgrzybiczne, dzięki którym wychwytują roztocza, cząstki dymu, kurz i alergeny. Ponadto, są one w stanie skutecznie eliminować przykre zapachy. Powietrze w firmie może więc być całkowicie czyste, bez szkodliwych substancji. Wpłynie to oczywiście pozytywnie na zdrowie wszystkich osób pracujących w biurze.

Bezpieczeństwo

Klimatyzacja ma też wpływ na samo bezpieczeństwo w miejscu pracy. Otwieranie okien w celu przewietrzenia pomieszczeń jest często ryzykowne, gdyż wiąże się z możliwym włamaniem. Ryzyko jest duże zwłaszcza na parterze. Klimatyzacja pozwala więc na zachowanie pełnego bezpieczeństwa, gdyż jeśli jest ona zamontowana, wówczas nie trzeba w ogóle otwierać okien.

Łatwa obsługa

Obsługa tego rodzaju sprzętów jest bardzo prosta i intuicyjna. Każdy pracownik bez najmniejszych przeszkód poradzi sobie z obsługą klimatyzatora. Temperaturę można w łatwy sposób ustawić, często przy pomocy dołączonego pilota. Pracownicy są w stanie dopasować optymalną temperaturę do swoich własnych preferencji.Zainstalowanie klimatyzacji niesie ze sobą wiele zalet. Warto zdecydować się na jej montaż, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie pracowników, które przełożą się na ich wydajność. Klimatyzacja jest świetnym rozwiązaniem właściwie w każdym miejscu pracy. Inwestycja w nią zwróci się po pewnym czasie. Co ważne, taki sprzęt może być wykorzystywany przez cały rok. Jest to propozycja uniwersalna, która zapewni optymalne warunki do pracy.

 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments