Przejdź do treści

Wpis bloga

Klimatyzacja - gdzie umieścić?

24 marca 2022 | Brak komentarzy

Klimatyzacja – gdzie umieścić?


Wiele osób zastanawia się, w jakim miejscu umiejscowić klimatyzację. Wbrew pozorom decyzja ta ma ogromne znaczenie i to właśnie z tego powodu powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę. O jakich podstawowych zasadach lokalizacji klimatyzatora powinniśmy pamiętać? W jakim pomieszczeniu umieścić klimatyzację? Jakie miejsce dla jednostki wewnętrznej będzie najbardziej optymalne? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć hałas klimatyzatora? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

O jakich podstawowych zasadach lokalizacji klimatyzatora powinniśmy pamiętać?

Część osób zastanawia się, gdzie powinna znajdować się klimatyzacja. Otóż kluczowa jest nie tylko aranżacja wnętrza, ale także wymogi techniczne. Miejsce w żadnym wypadku nie może być przypadkowe. Od niego jest bowiem zależna skuteczność urządzenia, a także nasze zdrowie. Właśnie z tego powodu powinniśmy zapoznać się z absolutnymi podstawami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że te same zasady dotyczą urządzeń typu split i multisplit. Jeśli chodzi o lokalizację jednostki zewnętrznej, to jest ona regulowana odmiennymi regułami. Na montaż tego typu urządzenia powinniśmy zdecydować się możliwie najszybciej, najlepiej podczas prac wykończeniowych i remontu. To właśnie wtedy możliwe jest łatwe i skutecznie ukrycie poszczególnych elementów w ścianach lub w specjalnych zabudowach. 

W jakim pomieszczeniu umieścić klimatyzację?

Najlepsze rozwiązanie to takie, które umożliwia rozmieszczenie klimatyzacji w całym domu. W wielu przypadkach konieczne jest jednak wybranie jednego pomieszczenia, w którym klimatyzator zostanie zamontowany. Specjaliści zalecają, aby klimatyzator umieścić w miejscu, gdzie spędzamy możliwie najwięcej wolnego czasu. Z pewnością godny uwagi jest salon, jednakże z praktycznego punktu widzenia to w sypialni spędzamy większą ilość czasu. Dodatkowo upał jest tam najbardziej problematyczny, bowiem jest nie tylko bardzo męczący, ale także nie pozwala na swobodne zasypianie. Nagrzane pomieszczenie nie jest komfortowe, jednocześnie nie zapewni satysfakcjonujących warunków do odpoczynku- warto mieć to na uwadze. Jest jeszcze jedno ważne kryterium. Mowa o położeniu pomieszczeń w stosunku do wszystkich stron świata. Największego chłodzenia wymagają te pokoje, które są zlokalizowane po stronie zachodniej i południowej budynku. Warto mieć to na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie.

Jakie miejsce dla jednostki wewnętrznej będzie najbardziej optymalne?

Należy mieć na uwadze, ze miejsce, w którym znajdzie się wewnętrzna jednostka, będzie miało duży wpływ na to, jak efektywne będzie urządzenie. Dodatkowo dochodzi poziom generowanego hałasu. Jeśli chodzi o wewnętrzne jednostki, to są one z reguły montowane na stałe. W konsekwencji możemy je umieszczać chociażby na ścianie, pod parapetem lub pod sufitem, w zależności od indywidualnych preferencji. Klimatyzator kasetonowy i kanałowy umieszcza się poza pomieszczeniem- kluczowe jest jednak połączenie go z wybraną przestrzenią.

Wiele osób, które specjalizują się w klimatyzacji zwracają uwagę na to, że jednostka wewnętrzna powinna umożliwiać swobodny obieg powietrza. Zasłanianie tego urządzenia za pośrednictwem mebli, firanek lub kotar wpływa negatywnie na wydajność. Weźmy pod uwagę aranżację meblową- strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na osoby, które znajdują się w pobliżu. Powoduje to bowiem uczucie chłodu, czego konsekwencją może być choroba. Jedną z najbezpieczniejszych możliwości jest umieszczenie klimatyzatora bezpośrednio pod sufitem- wówczas oba strumienie mieszają się ze sobą i dopiero później opadają na dół. Godne uwagi jest umieszczenie klimatyzatora nad drzwiami do pokoju. Wówczas działanie będzie najbardziej efektywne, co warto mieć na uwadze.

W jaki sposób skutecznie zmniejszyć hałas klimatyzatora?

Nie trzeba być specjalistą z zakresu elektroniki, aby móc wywnioskować, że jednostki wewnętrzne emitują hałas. Właśnie z tego powodu nie powinny znajdować się w okolicach narożnika lub łóżkach. Konsekwencją tego jest bowiem nie rozchodzenie się hałasu po pomieszczeniu. Odbija się on od twardych powierzchni, przez co jest jeszcze bardziej uciążliwy. Najbardziej optymalna jest sytuacja, w której jednostka znajduje się przynajmniej 30 cm od najbliższych przeszkód i 20 cm od sufitu. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór danego urządzenia, warto wcześniej zapoznać się z poziomem emitowanego hałasu. Jest to szczególnie istotne, jeśli jednostka wewnętrzna znajdzie się w sypialni. Kluczowe jest, aby wczytać się w specyfikację techniczną- tam znajdziemy wszystkie informacje, którymi jesteśmy zainteresowani. Nie bójmy się rozmowy z fachowcem w sklepie- z pewnością udzieli nam cennych wskazówek. Wartość emitowanego hałasu nie powinna przekraczać wartości 30 dB, w przeciwnym wypadku możliwe jest odczuwanie dyskomfortu akustycznego. 

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments