Klimatyzacja w mieszkaniu
Wiele osób nie może się doczekać lata, ale upały nie wnoszą nic dobrego. Gdy termometr wskazuje ponad 30 stopni Celsjusza, wydajność gwałtownie spada, odczuwasz dyskomfort i nie możesz spokojnie zajmować się swoimi sprawami ani się relaksować. Czy warto cierpliwie czekać na ochłodzenie? Po co, skoro można zainstalować nowoczesną klimatyzację w mieszkaniu, która w upalne lato ochłodzi pomieszczenia do pożądanej temperatury, a późną jesienią dodaje ciepła i komfortu.
Jaka powinna być klimatyzacja w mieszkaniu?
Sprawne i niezawodne działanie technologii klimatyzacyjnej zależy od prawidłowego doboru modelu i optymalnego rozmieszczenia w pomieszczeniu. A od prawidłowego montażu klimatyzacji w mieszkaniu zależy również zdrowie ludzi. Umieszczenie jednostki wewnętrznej klimatyzatora powinno posiadać jak najkrótszą długość rur, przez które krąży czynnik chłodniczy (zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym). Nadmierna długość trasy wpływa na koszty instalacji i wydajność.
Usytuowanie kratek i nawiewników powinno zapewniać jak najbardziej równomierne chłodzenie całej kubatury pomieszczenia. Czy klimatyzator to tylko chłodzenie? Nowoczesne urządzenia doskonale radzą sobie także z ogrzewaniem. Podwójna funkcja za te same pieniądze, nieźle, prawda? Klimatyzatory inwerterowe split i multi-split dokładniej utrzymują temperaturę, a ich żywotność jest średnio dłuższa niż w przypadku modeli konwencjonalnych. Ponadto zużywają mniej energii elektrycznej i pracują zimą.
Zalecenia dotyczące montażu klimatyzacji w mieszkaniu
Przy wyborze rodzaju i modelu klimatyzatora należy wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia:
Salon
Do dużego pomieszczenia z sufitem podwieszanym najlepiej wybrać klimatyzatory kanałowe lub kasetonowe, które mają najbardziej równomierny rozkład schłodzonego powietrza. Modele te mają dość dużą moc i nie wpływają na styl wnętrza, ponieważ wszystkie elementy komunikacyjne są ukryte w suficie podwieszanym. Klimatyzacja do mieszkania najczęściej składa się z modeli ściennych lub sufitowych i są one umieszczone tak, aby strumień zimnego powietrza nie przedostawał się do jadalni lub miejsca wypoczynku.
Sypialnia
Głównym warunkiem wyboru miejsca jest to, aby jednostka wewnętrzna klimatyzatora nie wisiała naprzeciwko łóżka. Jeśli pokój jest mały, jedną ścianę zajmuje szafa, a naprzeciwko niej znajduje się okno, to lepiej postawić klimatyzator u wezgłowia łóżka i skierować przepływ na przeciwległą ścianę. Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu tego modelu – im niższy, tym lepiej.
Pokój dziecięcy
To praktycznie ta sama sypialnia, tylko z jeszcze bardziej rygorystycznymi wymaganiami.Tutaj oprócz łóżka znajduje się miejsce zabaw dla dzieci. Dlatego wymagania dotyczące klimatyzacji w mieszkaniu i jej umiejscowienia muszą uwzględniać tę specyfikę. Wybierając model, oprócz niskiego poziomu hałasu i cichej pracy należy preferować taki, który jest wyposażony w czujnik obecności strefy i ma automatyczną kontrolę kierunku przepływu.
Kuchnia
Warunkiem umieszczenia klimatyzatora w kuchni jest obecność dobrego okapu i instalacja jednostki wewnętrznej jak najdalej od płyty grzewczej. Tym samym możliwe jest zminimalizowanie wpływu trzech głównych wrogów klimatyzatora w kuchni: wpływu wznoszących się prądów gorącego powietrza, tłuszczu i sadzy. Aby ułatwić pielęgnację, należy wybrać klimatyzator, którego jednostka wewnętrzna jest wykonana ze stali nierdzewnej i posiada filtry oleju.
Filtry klimatyzacji w mieszkaniu
Wszyscy wiemy, że w otaczającym nas powietrzu nieustannie unosi się kurz, drobinki pyłków i inne rzeczy, które dostają się do naszego okna z zewnątrz. Alergia na kurz i pyłki jest jedną z najczęstszych. Pomysł filtra w systemie klimatyzacyjnym jest bardzo dobry.
- Na przykład filtr antybakteryjny wchodzi w interakcje z bakteriami przedostającymi się do mieszkania z zewnątrz, trzeba jednak pamiętać o jego terminowej wymianie.
- Filtr jonizujący jest przeznaczony do wyłapywania kurzu nie w zwykły sposób przez specjalny materiał, ale za pomocą pola elektrostatycznego, które przyciąga cząsteczki do płytek. Klimatyzacja w mieszkaniu wyposażona w model z takim filtrem znacznie ogranicza ilość szkodliwych dla zdrowia cząsteczek mikroskopowych a to za sprawą wprowadzenia do powietrza ponad 3 milionów jonów. Środowisko jest czyste i wolne od zanieczyszczeń. Dostępne są również klimatyzatory z filtrem jonizującym z witaminą C która chroni naszą skórę przed promieniami UV. Ponadto witamina C posiada właściwości odżywcze i pobudzające wytwarzanie kolagenu.
- Filtr z jonami srebra spełnia w klimatyzacji niezwykłą rolę, ponieważ niszczy bakterie i przeciwdziała namnażaniu się wirusów, grzybów, pleśni.
- Inne rodzaje filtrów które montowane są w klimatyzacji do mieszkania to filtr: z aktywnym węglem, fotokatalityczny i katechinowy.
Przy obliczaniu wydajności chłodniczej lepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy uwzględnią wszystkie czynniki wpływające na pochłanianie ciepła w Twoim mieszkaniu. Dobry klimatyzator powinien mieć własnego pilota, a lepiej móc nim sterować przez WiFi.
Komentarze