Przejdź do treści

Wpis bloga

Rekuperacja - co to?

07 września 2021 | Brak komentarzy

Rekuperacja – co to?


Rekuperacja to urządzenie stosowane w budynkach, gdzie pożądane jest odzyskiwanie ciepła z otoczenia. Inaczej mówiąc jest to system wentylacji mechanicznej, który przy pomocy rekuperatora jest w stanie ogrzać cały budynek. Stosowanie tego typu nowoczesnych technologii jest nie tylko praktyczne, ale pozwala również sporo zaoszczędzić. Pozytywnie wpływa również na środowisko naturalne. Kluczem do tego, aby rekuperacja spełniała swoje zadanie jak najlepiej, jest odpowiedni dobór typu i mocy tego urządzenia.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja wysysa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń, jednocześnie dostarczając nowego, świeżego z zewnątrz. Cyrkulacja powietrza odbywa się przez cały czas, dzięki czemu zawiera ona odpowiedni poziom tlenu i dwutlenku węgla. Tym sposobem płuca mieszkańców domu i ich układy oddechowe mogą spokojnie oddychać przefiltrowanym powietrzem.

Powietrze w rekuperatorze tłoczone jest przy wykorzystaniu temperatury pokojowej. Zanieczyszczone powietrze oddaje swoje ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzania wprowadzanego powietrza. Oba rodzaje powietrza nigdy się ze sobą nie mieszają, dzięki zastosowaniu dwóch odrębnych kanałów wentylacyjnych. Taki rodzaj działania pozwala zaoszczędzić blisko połowę ponoszonych dotąd kosztów na ogrzewanie domu. Ważne jest jednak, aby nie zapominać o odpowiedniej izolacji budynku.

Rekuperacja - co to?

Zalety posiadania rekuperacji

Niższe rachunki za ogrzewanie to tylko jedna z zalet posiadania rekuperacji we własnym domu. Niewątpliwie pozytywem jest również fakt, iż wpływa ona na nasze zdrowie, dzięki eliminacji zanieczyszczeń i pyłków unoszących się w powietrzu. W pomieszczeniach zawsze znajduje się odpowiednia ilość powietrza, a dodatkowo można włączyć wentylację na żądanie. Co więcej, wpływa na poziom wilgoci w mieszkaniu, co zapobiega osadzaniu się pary na oknach i lustrach, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. 

Posiadanie rekuperacji zwiększa również poziom komfortu mieszkańców, gdyż urządzenie to działa w sposób zautomatyzowany, dostosowując się do aktualnych warunków. W momencie, gdy domownicy są poza domem, wówczas przełącza się w tryb energooszczędny. Dzięki korzystaniu z rekuperacji można ograniczyć ilość owadów wlatujących do domu, a także zminimalizować docierający z zewnątrz hałas. Szybko znikają też przykre zapachy, a pozostawione w pokoju pranie schnie o wiele szybciej. 

Jak działa rekuperacja?

Najważniejszym elementem w systemie rekuperacji jest rekuperator. To on wciąga powietrze z dwóch stron – z wewnątrz i z zewnątrz budynku. Ciepłe, zanieczyszczone powietrze zostawia swoje ciepło w wymienniku ciepła, skąd zimne i czyste powietrze je przyjmuje. Cały ten proces zachodzi dzięki kanałom wentylacyjnym, które wysysają brudne powietrze na zewnątrz i rozprowadzają czyste powietrze po domu. Czyste powietrze jest nie tylko ogrzewane, ale również oczyszczane ze wszelkich pyłów i zanieczyszczeń. 

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna – co wybrać?

Działanie wentylacji grawitacyjnej opiera się na wymianie powietrza w budynku przy pomocy kominów. Strumień powietrza jest w stanie przepływać dzięki różnicy ciśnień pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem. Zamiast kanałów, kominy mają za zadanie wyciągać zużyte powietrze z domu, zaś czyste powinno napływać przez wywietrzniki, okna czy szpary w drzwiach. Przez to nie ma możliwości, aby ogrzać napływające czyste powietrze, ani aby przefiltrować je z zanieczyszczeń. W związku z tym aby móc oddychać świeżym powietrzem w pełni, konieczne jest otworzenie okna, co często wiąże się z napływem spalin, owadów i pyłków. Obecnie w budownictwie dąży się do całkowitego wyeliminowania miejsc, w których może uciekać ciepło, jak nieszczelne drzwi czy okna. W przypadku, gdy zanieczyszczone, wilgotne powietrze nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, na ścianach domu może zacząć pojawiać się pleśń i grzyby. 

Rekuperacja – podstawa ekologicznego domu

Większość osób decyduje się aktualnie na budowę bądź zakup ekologicznego i energooszczędnego domu. Nic dziwnego – tym sposobem można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy, a dodatkowo pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą aż 30% – między innymi dlatego warto postawić na rekuperację zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Koszt jej montażu jest tak naprawdę niewiele wyższy, natomiast zwraca się on bardzo szybko. Właściwości prozdrowotne również przemawiają za instalacją rekuperacji.

Decyzję o montażu rekuperacji powinno podjąć się już na etapie projektowania lub budowania domu. Oczywiście można wykonać montaż już w gotowym domu, jednak wówczas trzeba liczyć się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem potrzebnym na kompletną instalację. Co więcej, decydując się na rekuperację jeszcze przed wybudowaniem domu, od razu można zaoszczędzić na budowie kominów wentylacyjnych, które nie będą do niczego potrzebne. 

Montaż rekuperacji, jak i wybór odpowiedniego urządzenia najlepiej jest zostawić profesjonalistom. Wówczas można być pewnym, co do prawidłowego działania całego systemu, który będzie służyć przez lata.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments