Przejdź do treści

Wpis bloga

rekuperacja ile m3 na osobę

21 września 2021 | Brak komentarzy

Rekuperacja ile m3 na osobę


Człowiek spędza większość swojego życia w pomieszczeniach. Dlatego mikroklimat wnętrz jest bardzo ważny dla zdrowia, wpływa zarówno na zdrowy tryb życia, jak i wysoki poziom życia. Ważne jest, aby pamiętać, że nie tylko temperatura powietrza, ale także wilgotność odgrywają dużą rolę. Intensywność, z jaką powietrze pochłania wilgoć, zależy od temperatury. Im zimniejsze powietrze, tym mniej wilgoci może wchłonąć i odwrotnie – im cieplejsze powietrze, tym więcej wilgoci pochłania.

Co pomoże utrzymać wilgotność powietrza w pomieszczeniach na odpowiednim poziomie?

Utrzymując poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu w zakresie od 40% do 60% możliwe jest osiągnięcie komfortowego mikroklimatu. A mianowicie: zmniejsza się stężenie pyłu w powietrzu aktywowana jest ochrona skóry przed drobnoustrojami, żywotność bakterii i wirusów ulega znacznemu skróceniu redukuje poziom nieprzyjemnych zapachów i kumulacji ładunków elektrostatycznych w pomieszczeniu.

Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym wilgotność względna przekracza 70%, człowiek nie czuje się komfortowo ze względu na obniżenie poziomu wchłaniania tlenu przez krew. Ponadto wysoki poziom wilgotności może prowadzić do wzrostu pleśni w zamkniętych pomieszczeniach. Tutaj z pomocą przychodzi rekuperator, czyli centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna z wymiennikiem ciepła. W wymienniku ciepło odprowadzonego strumienia jest przekazywane do strumienia zasilającego przez oddzielającą je przegrodę. Rekuperatory powietrza to energooszczędny rodzaj wentylacji. Efektywność oszczędzania energii może wynosić do 90%. W chłodne dni rekuperatory pracują, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu. W czasie upałów rekuperatory powietrza schładzają gorące powietrze zewnętrzne. Ważne pytanie! Rekuperacja – ile m3 na osobę świeżego powietrza wentylacyjnego potrzeba?

 Czy rekuperacja to najlepsze rozwiązanie dla prywatnego domu?

W wielu przypadkach rekuperator jest najlepszym rozwiązaniem dla prywatnego domu:

  • Po pierwsze, potrzebna jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Centralna wentylacja kanałowa domu jest zwykle układana na etapie budowy, wymaga znacznych kosztów, a poza tym montaż wentylacji kanałowej nie jest sprawą szybką. Kompaktowe indywidualne centrale wentylacyjne przeznaczone do wentylacji izolowanych pomieszczeń są znacznie tańsze. 
  • Druga rzecz do rozważenia. W mieszkaniach ze sprawną wentylacją ogólną okapy są już zapewnione i można ograniczyć się do zainstalowania jednostki nawiewnej. Instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej działa zarówno na nawiewie jak i na wyciągu, dzięki czemu nie trzeba będzie już montować wyciągów w pomieszczeniu z rekuperatorem.
  • Trzecią niepodważalną zaletą rekuperatorów powietrza jest energooszczędna wentylacja. 

Rekuperatory nie tylko zatrzymują ciepło w domu i zmniejszają koszty ogrzewania, ale same zużywają o rząd wielkości mniej energii elektrycznej niż jednostki nawiewne z ogrzewaniem. Rekuperator rozwiąże wszystkie te problemy bez zauważalnego wzrostu zużycia energii. Można zostawić dom zamknięty do wiosny z włączonym rekuperatorem. Podczas nieobecności dom będzie wentylowany, aby zapobiec pleśni. W pomieszczeniu będzie utrzymywana dodatnia temperatura, dzięki czemu dom nie będzie zamarzał.

Wydajność rekuperacji – ile m3 na osobę

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wydajność rekuperatora pod względem wielkości dopływu. Przez normy objętości świeżego powietrza do pomieszczenia dla powierzchni mieszkalnej 20 m2 na osobę nie powinna być mniejsza niż 30 m3 na godzinę. Do pomieszczeń z uszczelnionymi oknami, w których nie ma innych źródeł dopływu powietrza i możliwości otwarcia okna, zalecana jest objętość dopływu 60 m3/h na osobę.

Polska norma wskazuje, że niezbędne jest 30m3/h na osobę, która znajduje się w pomieszczeniu. W przypadku budynków o powierzchni od 150 do 200 m2 najbardziej odpowiednia jest rekuperacja o wydajności około 400 m3/h. Ważne! Im większa sprawność rekuperatora, tym zużycie energii elektrycznej będzie większe. Rekuperator o wydatku 600m3/h może zużywać nawet 350W/h.

Dobór wielkości rekuperatora do domu

Wielkość rekuperatora należy wybierać pod względem ilości powietrza wentylacyjnego. A jest ona określana na podstawie ilości świeżego powietrza wentylacyjnego, jaka przypada na każdego człowieka, który znajduje się w wentylowanych pomieszczeniach. A także ilości wymian powietrza w nim w ciągu jednej godziny. Najważniejszym parametrem decydującym o pracy rekuperatora powietrza jest wydajność. Mierzy się go w m3 /h, czyli jaką objętość powietrza na jednostkę czasu przechodzi instalacja. Zgodnie z przepisami dotyczącymi wymagań wentylacyjnych pomieszczeń mieszkalnych i sypialnych istnieją dwie normy zużycia powietrza wentylacyjnego: w odniesieniu do powierzchni oraz w odniesieniu do liczby osób w pomieszczeniu. I tak:

  • W pomieszczeniach, w których nie wolno palić – 30 m3/h na jedną osobę
  • W pomieszczeniach, w których nie obowiązuje zakaz palenia – 50 m3/h na jedną osobę.

Gdzie są zainstalowane rekuperatory powietrza?

Co to jest rekuperator powietrza? Przede wszystkim są to wymienniki ciepła, a jego zadaniem jest utrzymywanie ciepła. Dlatego jest instalowany w tych pomieszczeniach, w których zachowanie tego ciepła jest najważniejsze, czyli w pomieszczeniach mieszkalnych: sypialniach, pokojach dziecięcych, salonach. W kuchni można zastosować rekuperatory, ale należy je tam zainstalować w połączeniu z jednostką wyciągową, aby zapewnić wysokiej jakości usuwanie zanieczyszczonego powietrza.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments