Przejdź do treści

Wpis bloga

rekuperacja jak zrobić

21 września 2021 | Brak komentarzy

Rekuperacja jak zrobić


Rekuperator to prawdziwy wymiennik ciepła, centralny element wydajnego systemu. W nim powietrze wdmuchiwane do domu jest ogrzewane lub chłodzone dzięki części energii otrzymanej z usuwanego strumienia powietrza, bez mieszania się z nim. A to ze względu na cechy konstrukcyjne. Według ekspertów systemy wentylacji rekuperacyjnej to przyszłość, ponieważ zapewniają znaczne oszczędności energii. Rekuperacja jak zrobić najtaniej, czy uda się to wykonać samodzielnie?

Rekuperacja jak zrobić to samodzielnie?

Prawidłowo obliczona i zamontowana instalacja wentylacyjna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do domu oraz odpływ powietrza wywiewanego na zewnątrz. Jednak zimą wraz z powietrzem wywiewanym cenne ciepło jest wyrzucane na zewnątrz, a zimne powietrze napływa do domu z ulicy, a na jego ogrzanie zużywana jest dodatkowa energia. Aby nie ogrzewać ulicy, coraz więcej nowoczesnych i energooszczędnych domów wyposaża się w rekuperatory. A ponieważ ceny rekuperatorów przez niektóre osoby uznane są za zbyt wysokie to najlepszym wyjściem jest samodzielne wykonanie rekuperatora powietrza do domu. Rekuperator ciepła do wentylacji, prawidłowo zmontowany, zmniejszy różnicę między temperaturą powietrza wchodzącego i wychodzącego 4 – 5 razy.

Korzyści z wentylacji z odzyskiem ciepła

 • Domowy rekuperator ciepła w systemach wentylacyjnych ma sprawność, co najmniej 65%
 • Wentylacja mieszkania z rekuperacją pozwala zaoszczędzić, co najmniej 30% rachunków za prąd
 • Bardzo prosta konstrukcja nie zawodzi, ponieważ nie ma w niej ruchomych części
 • Wymiennik ciepła w rekuperatorze systemu wentylacyjnego jest łatwy w utrzymaniu i konserwacji
 • Urządzenie działa bez użycia energii elektrycznej
 • Odzysk ciepła zapewnia nie tylko wentylację mieszkania, ale w niektórych przypadkach reguluje również wilgotność.
 • Oszczędności z wymiany ciepła są tym większe, im większa różnica między temperaturą w domu i na zewnątrz.

Wykonanie rekuperatora wentylacyjnego płytowego własnymi rękami

W rekuperatorze płytowym do wentylacji strumienie powietrza wchodzącego i wychodzącego są oddzielone płytami z materiału przewodzącego ciepło. W ten sposób strumienie nie mieszają się, ale wydziela się ciepło. System wentylacji z rekuperatorem płytowym jest prosty i bardzo powszechny.

Przebieg prac:

 • Podstawą rekuperatora do systemu wentylacyjnego jest wymiennik ciepła. Płyty wymiennika ciepła wycinane są z cienkiej blachy (ocynkowanej) lub płytki z materiału izolacyjnego. Konieczne jest cięcie płyt o wymiarach 20×30 cm, powinny być bardzo równe i starannie przycięte. Metal najlepiej ciąć wyrzynarką, unikając użycia metalowych nożyczek.
 • Pomiędzy płytami wykonana jest ramka dystansowa z korka technicznego lub drewna o grubości do 3 mm. Ramy są przyklejane do płyt klejem poliuretanowym. Aby opór przepływu powietrza nie był silny, szczeliny między płytami powinny wynosić około 4 mm.
 • Konstrukcja jest klejona neutralnym uszczelniaczem, który nie powoduje korozji.
 • Obudowa rekuperatora wykonana jest z blachy lub tworzywa sztucznego, metalu lub MDF. Od wewnątrz skrzynka wyłożona jest wełną mineralną lub inną izolacją warstwą 5 cm.
 • Po przeciwnych stronach obudowy wykonane są dwa otwory, do których mocowane są plastikowe kołnierze o średnicy równej przewodom powietrznym. Wszystkie pęknięcia są starannie uszczelnione silikonem.
 • Aby odprowadzić kondensat z centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, należy zamontować rurę spustową.
 • Aby zmniejszyć hałas związany z wentylacją za pomocą rekuperatora, skrzynka jest wykonana z materiału odpornego na wilgoć (płyta gipsowo-kartonowa), której ściany są wyłożone materiałem izolacyjnym.
 • Projektując wentylację z odzyskiem ciepła, należy wziąć pod uwagę prędkość ruchu powietrza, którą można zwiększyć o nie więcej niż 1 m / s.
 • Całkowita powierzchnia płyt wymiennika ciepła powinna wynosić 3,5 – 4 metry kwadratowe.

Należy pamiętać, że przy mrozach od -10 stopni i poniżej płytowy wymiennik ciepła może być pokryty lodem. Od czasu do czasu jest rozmrażany, a czujnik różnicy ciśnień jest instalowany w ciepłej połowie. W przypadku zamarznięcia instalacji wentylacyjnej z rekuperacją czujnik zarejestruje wzrost spadku ciśnienia, powietrze będzie dostarczane przez obejście, a nagrzewnica ulegnie rozmrożeniu pod wpływem ciepła powietrza wywiewanego.

Samodzielne wykonywanie rekuperatora rurowego

Centrala wentylacyjna z rekuperatorem typu rurowego koncentrycznego jest łatwiejsza w montażu niż płytowa. Ale jest masywniejszy i im dłuższe urządzenie, tym wydajniej działa.

Materiały do produkcji rekuperatora rurowego do wentylacji:

 • Rura kanalizacyjna PCV o długości 200 cm i średnicy 16 cm.
 • Rura aluminiowa karbowana powietrzna o długości 400 cm i średnicy 10 cm.
 • Adaptery rozdzielające o średnicy 10 cm.

Przebieg prac:

 • Falistość jest rozciągana i wkładana spiralnie do plastikowej rury. Każdy z końców falistych jest przymocowany do jednego z pierścieni rozdzielających i pokryty uszczelniaczem.
 • Z jednej strony wentylator wtłacza ciepłe powietrze z pomieszczenia do powstałego urządzenia, podczas gdy zimne powietrze z ulicy przenika pomiędzy ścianki plastikowej rury i pofałdowania. Cienkie aluminiowe ścianki zapewniają przekazywanie ciepła z powietrza wywiewanego do powietrza świeżego.

Zaletą tego systemu jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła w porównaniu z wentylacją płytową przy mniejszej ilości kondensatu. I nawet jego obecność nie przeszkadza w pracy rekuperatora. Jednocześnie rekuperator rurowy nie nadaje się do instalacji w mieszkaniu ze względu na swoją wielkość, ale projekt domu prywatnego jest bardzo dobry. Możliwe, że sprawność central wentylacyjnych z podanym odzyskiem ciepła jest niższa niż markowych urządzeń produkcji fabrycznej. Ale montując dowolne z nich samodzielnie, znacznie oszczędza się pieniądze, a następnie uzyskuje skuteczną instalację i komfort w pomieszczeniu. Własne systemy wentylacyjne z rekuperacją są bardzo często spotykane w garaże i na działkach. Aby zamontować profesjonalny rekuperator należy skontaktować ze specjalistyczną firmą.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments