Przejdź do treści

Wpis bloga

rekuperacja jakie rury

21 września 2021 | Brak komentarzy

Rekuperacja jakie rury


Ponowne wykorzystanie energii powietrza do systemów wentylacyjnych będzie nie tylko skutecznym rozwiązaniem, ale także pomoże znacznie zaoszczędzić na zużyciu energii na ogrzewanie. Funkcję tę przejmie rekuperator. Pojęcie odzysku ciepła dla wielu osób jest wciąż niezwykłe i niezrozumiałe. Ale te urządzenia pełnią bardzo ważną funkcję – w rzeczywistości oszczędzają dużo ciepła w domu. Zamiast niepotrzebnie odprowadzać ogrzane powietrze wywiewane do atmosfery, rekuperator wydobędzie z niego ciepło i wykorzysta je do podgrzania świeżego powietrza nawiewanego. A latem rekuperatory pomagają schłodzić ciepłe powietrze wchodzące do pomieszczenia, a chłodniejsze powietrze wychodzi. Warto dowiedzieć się o rekuperacji, jakie rury lepiej zastosować: metalowe czy z tworzywa sztucznego.  

Rekuperacja, jakie rury są najlepsze?

Pytając ekspertów o to, jakie rury są najlepsze do rekuperacji, nie chcą oni udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde rozwiązanie cechuje inna cena, izolacyjność czy też szybkość instalacji. Najczęściej do rekuperacji wykorzystywane są okrągłe rury (kanały) z blachy stalowej ocynkowanej. Gdzie mają zastosowanie? W miejscach, w których nie trzeba ich prowadzić pod posadzką, czyli będzie to np. poddasze. Rury okrągłe należą do najbardziej typowych w przypadku mechanicznej wentylacji z rekuperacją. Należą do ekonomicznych rozwiązań, ponieważ mają niższą cenę niż rury elastyczne z tworzywa sztucznego. Co trzeba wiedzieć o rurach spiralnych sztywnych? Posiadają sporą średnicę, dużą trwałość oraz wytrzymałość, ale potrzebują specjalnej izolacji, aby nie doszło do kondensacji. Rury wentylacyjne z tego materiału powinny być zaizolowane kauczukiem bądź wełną mineralną przeciwdziałając wykraplaniu się wilgoci.

Rury do rekuperacji z tworzywa sztucznego są elastyczne i przeznaczone do skutecznej dystrybucji powietrza w instalacjach.To okrągłe kanały o małej średnicy lub owalnym przekroju, dzięki którym udaje się ukryć instalację rekuperacji w stropach, sufitach podwieszanych i wylewkach. Rury z tworzywa sztucznego wykazują doskonałą szczelność i odporność mechaniczną a ich montaż jest łatwy. Wewnętrzna warstwa tych przewodów jest gładka, co gwarantuje niskie opory powietrza.

Inna metoda na rozprowadzenie wentylacji z odzyskiem ciepła to elastyczne rury wykonane z aluminium i poliestru izolowane. Posiadając takie kanały można bez problemu zmienić kierunek i ominąć wszelkie przeszkody. To rozwiązanie ma też wadę to znaczy spore opory powietrza i brak sposobu ich czyszczenia, dlatego mogą być używane tylko na niewielkich odcinkach.

Zalety rekuperatorów z odzyskiem ciepła

Centrale wentylacyjne z systemem odzysku ciepła rozwiązują dwa najważniejsze zadania:

  • Zapewniają pomieszczeniu świeże powietrze.
  • Przed doprowadzeniem do pomieszczenia świeżego zimnego powietrza należy je podgrzać.

Rekuperatory znajdują zastosowanie w budynkach – mieszkalnych, przemysłowych, magazynowych i posiadają niezaprzeczalne zalety:

  • Do pomieszczenia dostarczane jest tylko czyste świeże powietrze (bez różnych zanieczyszczeń i wilgoci). Wbudowane są filtry na kurz, różne substancje lotne, owady.
  • Straty ciepła są znacznie zmniejszone dzięki rekuperacji. System automatycznie zapewni pomieszczeniu niezbędną wymianę powietrza.
  • Wydajne zabezpieczenie przed hałasem oraz bezpieczne eksploatowanie.
  • Wysoka wydajność.Taki system będzie szczególnie ważny przy montażu okien energooszczędnych. Dzięki ich szczelności powietrze nie dostaje się już do pomieszczeń mieszkalnych przez szczelnie zamknięte okna. W takim przypadku centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła będzie doskonałym rozwiązaniem do stworzenia systemu wentylacji wymuszonej. Jego niewątpliwą zaletą jest oszczędność energii dzięki zastosowaniu zasady rekuperacji.

Ciekawym przykładem jest instalacja systemu rekuperacji w zwykłym budynku mieszkalnym. Jednym z warunków utrzymania ciepła w domu jest instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła. Jej wydajność wynosi do 90%. To standard domu energooszczędnego: wentylacja dostarcza świeże powietrze do szczelnego domu, oczyszcza go ze szkodliwych substancji, zapobiega utracie ciepła, zmniejsza wilgotność powietrza.To dzięki wytwarzaniu ciepła z odzyskanego powietrza udało się osiągnąć ograniczenie zużycia energii. Jeżeli w pomieszczeniu zainstalowane są klimatyzatory, system wentylacji z rekuperatorem pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie energii do chłodzenia powietrza.

Korzyści z rekuperacji

Jedną z ważnych korzyści tego systemu wentylacji jest jego ergonomia. Powietrze wewnętrzne może być wykorzystane, jako źródło ciepła niskiej jakości dla pomp ciepła.To urządzenie bardziej efektywnie odzyskuje ciepło. Energia cieplna wytwarzana przez pompy ciepła jest wykorzystywana do ogrzewania wody.  Rekuperator powietrza do domu charakteryzuje się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii. Urządzenia są praktycznie bezgłośne, dzięki czemu tylko pozytywnie wpływają na atmosferę mieszkania. W procesie odzysku ciepła wymiana ciepła odbywa się w sposób naturalny, bez użycia grzałek. Wymiennik ciepła nie ma wpływu na skład chemiczny powietrza. Do montażu konieczne jest wykonanie otworu przelotowego w ścianie. W tym celu stosuje się narzędzia z powłoką diamentową. Średnica otworu zależy bezpośrednio od wybranego modelu i waha się między 150-250 mm.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments