Przejdź do treści

Wpis bloga

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

04 stycznia 2022 | Brak komentarzy

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym


Klimatyzacja w domu jednorodzinnym  – klimatyzacja jest bardzo prostym i skutecznym sposobem na zapewnienie optymalnych warunków do życia w domu jednorodzinnym. Popularność tego rodzaju systemów cały czas rośnie, dzieje się tak między innymi przez malejące ceny tych urządzeń. Klimatyzacja nie kojarzy się już z luksusem i czymś zbędnym. Okazuje się ona nieoceniona przez wzgląd na bardzo upalne lata, jakie panują w naszym kraju. Jest to sprzęt wszechstronny, gdyż nie tylko sprawdza się w obniżaniu temperatury w pomieszczeniu, ale można nią również dogrzewać wnętrze, jak i oczyszczać powietrze.

Jaką klimatyzację wybrać do budynku jednorodzinnego?

Decydując się na instalację klimatyzacji w domu jednorodzinnym, warto poradzić się specjalisty. Wybrany model musi spełniać wszelkie nasze oczekiwania, skutecznie obniżać temperaturę pomieszczania, ale też zapewniać długą i bezawaryjną pracę. Najchętniej do domów jednorodzinnych wybierane są instalacje typu split i multi-split. Są one zbudowane z jednostki zewnętrznej, do której podłączona jest jedna czy też parę jednostek wewnętrznych. Wybór modelu zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy chłodzić jedno, czy parę pomieszczeń. Sprzęty te odznaczają się skuteczną i cichą pracą, ponadto można je zamontować w różnych miejscach. Wyglądają estetycznie, a więc nie psują wyglądu wnętrza. Można wybierać wśród klimatyzacji podsufitowej, jak i przypodłogowej. Klimatyzację możemy też zamontować na ścianie, ukryć we wnęce podokiennej czy na podłodze.

Na co należy zwrócić uwagę, przed wyborem klimatyzatora do domu jednorodzinnego?

Najważniejsza jest oczywiście moc takiego sprzęty. Według specjalistów na 10m2 pomieszczenia musi przypadać 1 kW mocy chłodniczej. A więc sprzęt o mocy 2 kW sprawdzi się do ochłodzenia powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Kolejną ważną kwestią jest nasłonecznienie wnętrza. W przypadku kiedy do pokoju, w którym ma znaleźć się ten sprzęt, przedostaje się duża ilość promieni słonecznych w lecie, wówczas trzeba wybrać urządzenie o mocy 30% większej. Innym istotnym parametrem jest poziom głośności. Nowoczesne jednostki wewnętrzne generują hałas na poziomie ok. 30 dB., aczkolwiek modele przenośne mogą emitować hałas nawet od 50 do 79 dB. Jeśli klimatyzator ma znaleźć się w sypialni, wtedy najlepiej zdecydować się na bardzo cichy model, który nie będzie utrudniać wypoczynku. Dobrze jest również zwrócić uwagę na inne dodatkowe funkcje. Wiele propozycji dostępnych na rynku umożliwia również dokładne oczyszczenie powietrza z różnego typu zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pyłki, alergeny, wirusy, grzyby. Funkcja ta będzie znakomitym wyborem zwłaszcza dla alergików. Klimatyzator z opcją oczyszczania powietrza sprawdzi się też w przypadku domów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwej ulicy.

Gdzie należy zamontować klimatyzację w domu?

Decydując się na montaż klimatyzacji, należy zwrócić szczególną uwagę na jej lokalizację. Klimatyzacja w domu powinna być zamontowana w taki sposób, żeby system schładzał skutecznie i równomierne powietrze w całym pokoju. Co ważne, nawiew nie może być w żadnym razie skierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Klimatyzator nie może więc znaleźć się nad łóżkiem, czy biurkiem. Model typu split powinien być umieszczony na ścianie pod sufitem, ponieważ tam dochodzi do intensywnych procesów mieszania się mas powietrza o odmiennej temperaturze. Klimatyzator naścienny musi mieć ok. 15 cm wolnego miejsca po bokach oraz 20 cm od sufitu. Warto umieścić go też na ścianie z oknem czy też pod framugą okienną. Klimatyzację warto zlokalizować w miejscu, w którym najczęściej przebywają domownicy, a więc w salonie albo sypialni.

Jakie są zalety klimatyzacji w domach jednorodzinnych?

Właściwie użytkowany klimatyzator znajdujący się w domu jednorodzinnym gwarantuje komfort cieplny wszystkim mieszkańcom. Przydaje się on w szczególności podczas upalnego lata, ale może też znaleźć zastosowanie w chłodnym okresie roku, jako dodatkowe źródło ciepła. Sprzęty te dobrze wentylują wnętrze w okresie przejściowym. Ponadto, modele wyposażone w zaawansowane systemy filtracji usuwają z powietrza wszelkie zanieczyszczenia.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Cena klimatyzacji zależy od wybranego przez nas modelu i jego zaawansowania. Producenci oferują kilka typów klimatyzatorów, które różnią się od siebie ilością jednostek wewnętrznych, trybem pracy, sposobem sterowania oraz budową podzespołów. Chętnie wybierane są zwłaszcza proste urządzenia typu split składające się z dwóch jednostek. Montuje się je na kilka sposobów w pomieszczeniach do ok. 25 m2. Zakup urządzenia o mocy chłodniczej 3,5 kW to koszt ok. 1500-2500 zł. Co ważne, z montażem takiego modelu poradzimy sobie sami. Potrzebne nam do tego będą jednak rurki chłodnicze, korytka maskujące, kable elektryczne i izolacja. Bardziej zaawansowane są modele typu multi-split. Różnią się tym, iż można do nich podłączyć więcej parowników. Jest to dobra opcja, jeśli chcemy chłodzić jednocześnie parę pomieszczeń. Montażem takich systemów powinna zająć się profesjonalna firma. Jeśli chodzi o klimatyzatory przenośne, ich cena wynosi ok. 1000-1500 zł. Oczywiście wiele zależy od danego modelu i jego funkcji.

0 0 votes
Article Rating

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments